Žádost o předběžné opatření na vydání insolvenčního rozhodnutí - nedobrovolná dražba nemovité věci mařená dlužníkem

1 odpověď

Dobrý den, v rámci exekuce mělo dojít k dražbě nemovité věci. Zájemci již složili jistoty. Povinný ovšem těsně před dražbou podal návrh na zahájení insolvenčího řízení (již podruhé, poprvé došlo k zamítnutí). K dražbě tedy nedošlo. Chci podat dle § 82 insolvenčního zákona žádost na předběžné opatření. Otázou je, co se složenými jistotami? Mám je vyplatit? Děkuji.

Zdravím Vás, pokud povinný podal insolvenční návrh a mělo dojít k dražbě nemovitosti bude muset být dražba odročena na neurčito, resp. do doby než bude rozhodnuto o insolvenčním návrhu, a to tak, že se zamítá, nebo bude řízení o insolvenčním návrhu zastaveno. Je otázka, kdy mělo dojít k dražbě. Pokud je jasné, že insolvenční řízení neskončí do termínu dražby osobně bych složené jistoty vyplatila zpět zájemcům s odůvodněním, že dražbu nemovitosti je nutné odročit neboť dlužník podal před dražbou insolvenční návrh. Jistoty bych vyplatila i proto, aby nedošlo k tomu, že bych se na úkor kohokoli obohacovala.