Dluh bývalého manžela, manželky a exekuce na penzijní spoření nedlužícímu z manželů

1 odpověď

Platím si 2000-2015 penzijní spoření, v tomto období jsem byl 4 roky ženatý a na bývalou manželku je vedena exekuce. Spadá část spořeni v době manželství do SJM a může být spoření resp. tato část exekutorem postižena (jeji dluh totiž vznikl ještě před rozvodem v manželství ale exekuce je vedena jen proti bývalé manželce) děkuji

Zdravím Vás, stavební spoření je vedeno na jméno jeho majitele a jen osoba, s níž byla uzavřena smlouva, kterou bylo penzijní spoření založeno, může s peněžními prostředky na tomto spoření disponovat. Proto mám za to, že tyto prostředky nejsou přímo součástí SJM. Navíc mám za to, že v některých případech hradí penzijní připojištění svým zaměstnancům i zaměstnavatelé. Nyní s účinností od 14.5.2015 je zakázán exekuční postih manžela povinného, a to nálezem Ústavního soudu v Brně, pod sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015. Takže má za to, že pokud jste již rozveden měl by být exekuční příkaz na přikázání pohledávky z Vašeho penzijního připojištění zrušen ze zákona. Pokud tomu tak nebude můžete podat návrh na částečné zastavení exekuce co do způsobu provedení exekuce v souladu s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu se budete dožadovat zrušení exekučního příkazu na přikázání pohledávky z účtu Vašeho stavebního spoření, protože Vy nejste povinný a protože exekuční postih manžela povinného, tím více tedy bývalého manžela povinného je zakázán, a to výše popsaným nálezem Ústavního soudu v Brně. K důkazu přiložte rozsudek o rozvodu manželství s doložkou právní moci.