Exekuce na povinné ručení - může exekutor zabavit plnění pojistky z dopravní nehody?

1 odpověď

Dobrý den,
na mojí matku je vedená exekuce. Exekutor nyní poslal do její pojišťovny informaci o tom, že případná plnění z pojistek má pojišťovna vyplatit exekutorovi. U majetkových pojištění je to pochopitelné, ale jedna z uvedených pojistek je povinné ručení. Z pojišťovny jí přišlo vyjádření, že veškerá plnění z pojistek budou vyplacena exekutorovi. Je skutečně možné, aby v případě, že matka způsobí dopravní nehodu bylo plnění vyplaceno exekutorovi a ne poškozenému?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, mám za to, že v případě, že by Vaše matka způsobila dopravní nehodu a mělo by být plněno z titulu povinného ručení poškozenému, toto plnění by bylo poškozenému poukázáno pojišťovnou. Mám za to, že tento exekuční příkaz se týká skutečnosti, kdyby někdo způsobil nehodu, jejímž účastníkem, který nehodu nezavinil by byla Vaše matka, poté plnění, které by náleželo Vaší matce coby poškozené by bylo poukázáno exekutorovi. Nicméně se s tímto případem setkávám poprvé. Mám za to, že to však vyloučeno není, protože by se v tomto případě jednalo o jinou pohledávku povinného.