Žádost o odpuštění úroků u dluhu v exekuci - posílá se exekutorovi nebo věřiteli dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den, přítelkyně se dostala do problémů. Bylo jí vyměřeno zaplatit jisté firmě asi 104.000 +17% úrok od roku 1997 + nějaké další výdaje a náklady exekuce. Celkem činí částka téměř 300.000 Kč. Splácí měsíčně 1.000 Kč, takže dluh neubývá. Splatila už cca 112.000 Kč. Navrhl jsem jí, ať zkusí požádat o odpuštění úroků, s tím že by zbytek dlužné částky a poplatky jednorázově zaplatila (půjčka od banky). Myslíte, že by mohla uspět? Také se chci zeptat, komu žádost adresovat, právnímu zástupci firmy, nebo exekutorovi? Děkuji za každou radu.

Zdravím Vás, osobně bych žádost o odpuštění úroků adresovala právnímu zástupci oprávněného, tedy firmy pro kterou je pohledávka právně vymáhána. Tuto žádost bych rovněž v kopii zaslala i na vědomí soudnímu exekutorovi, který tuto pohledávku vymáhá. Sděluji Vám však, že na odpuštění úroků z prodlení tedy příslušenství pohledávky není právní nárok, zde záleží výlučně na posouzení pohledávky oprávněným. Jen by Vám mělo být sděleno jak bylo o Vaší žádosti rozhodnuto.