Cizí auto v užívání dlužníka - hrozí exekuce na auto, automobil, vozidlo?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co mi hrozí v případě, že můj bývalý přítel užívá auto psané na mě, ale teď spolu nejsme. Já se snažím, aby auto na někoho přepsal, ale to se nedaří. Zase nechci, aby zůstal bez možnosti práce, protože je OSVČ a jezdí si tak zajišťovat práci. Ex přítel je v insolvenci, ale není o ni nijak rozhodnuto, takže může být klidně zamítnuta a on bude v exekuci. Co mám dělat?
Děkuji.

Zdravím Vás, na Vašem místě bych se snažila auto získat zpět a s Vaším přítelem bych se nějak domluvila. Když Váš přítel jezdí Vaším autem, může spáchat dopravní přestupek a pokuty byste za něj mohla hradit Vy jako provozovatel automobilu, také se musí pravidelně platit povinné ručení, … zkuste se s přítelem dohodnout o vrácení automobilu, nebo mu toto auto prodejte za nějakou částku. Teď když je Váš přítel v insolvenci, tak je exekuce odložena od doby než bude ukončena insolvence. Kdyby byl insolvenční návrh odmítnut, tak by se exekuce obnovila a bylo by možné, že by auto bylo exekutorem zabaveno. V tomto případě by Vás musel přítel o této skutečnosti informovat, abyste mohla ve lhůtě 30 dní ode dne, kdy k zabavení automobilu došlo nebo do 30 dní ode dne, kdy jste se o jeho zabavení dozvěděla podat návrh na vyškrtnutí věci (automobilu) ze soupisu v souladu s ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). K tomuto návrhu však musíte doložit mimo jiné i fotokopii technického průkazu, abyste prokázala, že automobil je Váš a nikoli Vašeho bývalého přítele. Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu se podává k exekutorovi, který by automobil zabavil. Je od Vás moc hezké, že jste tak ohleduplná k Vašemu bývalému příteli, nicméně se zamyslete nad tím, zda by i on byl takto ohleduplný k Vám.