Exekuční dražba a náklady obmeškaného vydražitele - výpočet rozdílu nejvyššího podání

1 odpověď

Dobrý den,
dle § 66 odst. 4 EŘ hledíme na dluhy dle § 336 n odst. 2 OSŘ. Podle zmíněného § jimi jsou náklady v souvislosti s dalším dražebním jednáním, škoda, která vznikla tím, že nezaplatil nejvyšší podání, a bylo-li při dalším dražebním jednání dosaženo nižší nejvyšší podání, ROZDÍL na nejvyšším podání. Zákoník ovšem neřeší, co bude tím rozdílem, pokud při dalších dražbách nedojde k dalšímu vydražení. Podle nového OSŘ už upřesňuje počet dražeb, ovšem také neřeší případ, že by k dalšímu vydražení nedošlo ani po pátém pokusu. Od jaké částky se pak počítá zmíněný rozdíl.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, mám za to, že škodou se zde rozumí pouze rozdíl mezi nejvyšším podáním, které jste měl (a) jako vydražitel (ka) uhradit, a které jste neuhradil (a) a rozdíl mezi cenou za kterou byla nemovitost vydražena. Od tohoto rozdílu je však nutné odečíst Vámi složenou dražební jistotu a přicíst náklady provedení opakované dražby. Škoda = záporný výsledek, přeplatek je kladný výsledek a přeplatek by Vám měl být vrácen. Dle mého názoru by se měla škoda počítat vždy jako rozdíl mezi první dražbou a druhou dražbou, dále jako rozdíl mezi druhou dražbou a třetí dražbou. Tedy dle mého názoru by se měly počítat jen po sobě jdoucí dražby, protože kdyby nějaký vydražitel nemovitost vydražil a příklep by uhradil další dražba by se již nekonala. Tento názor je názorem mým osobním, je možné, že jiní kolegové by mohli mít i odlišný právní názor.