Dluh manželů a exekuce - výpočet nákladů exekuce exekutorem

1 odpověď

Dobrý den,
dlužím bance za náklady na exekuci společně s manželem 10.000 Kč. Z toho 5.000 já a 5.000 manžel ze společné půjčky. Nyní exekutor vymáhá částku po každém zvlášť, plus účtuje každému zvlášť náklady na exekuci. Náklady se tak vyšplhají na částku 22.000. Mohu zaplatit vymáhaný dluh a náklady pouze za jednoho? Mají na tento postup vůbec právo? Přijde mi to nehorázné.

Zdravím Vás, zde záleží na tom, jak zní rozhodnutí, které Vám ukládá částku 10.000,- Kč uhradit, tedy zda výrok rozhodnutí zní tak, že jste povinni uhradit společně a nerozdílně, tak je postup exekutora v rozporu s exekučním titulem a exekutor se tak na Váš úkor bezdůvodně obohacuje. Pokud je povinnost k úhradě uložena každému z Vás zvlášť je tento postup ještě odůvodnitelný. V tomto případě bych však požádala o spojení exekucí, pokud jsou vedeny exekuce dvě, jedna na Vás a druhá na manžela. Mám za to, že jedná-li se o exekuce nové, tedy z roku 2014, 2015, případně i z roku 2013 měl by exekutor návrhu na spojení exekucí vyhovět a účtovat tak pouze jedny náklady. Nevyhoví Vám pouze v případě, že každá z exekucí bude v jiném stádiu vymáhání. Popřípadě Vám mohu doporučit, abyste se v této věci obrátila na advokáta, kterému donesete veškeré podklady k exekuci (exekucím), protože já tyto podklady nemám možnost vidět. Kontakt na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz, nebo na stránkách http://www.cak.cz. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků hledejte advokáty pro bono. Advokáti pro bono zastupují klienty v tíživé životní a sociální situaci buď zdarma nebo za minimální odměnu.