Exekuce před manželstvím pro dluhy manžela - zabavení majetku manželky v manželství

1 odpověď

Dobrý den,
mám na Vás dotaz ohledně exekuce, která byla podána na mého manžela v době, kdy jsme ještě nebyli manželé. Exekuce byla z roku 2007, manželi jsme od roku 02/2009 a exekuce nabyla soudní platnosti v roce 2011. Momentálně mi byla provedena exekuce na můj majetek (nábytek, nádobí, dětské křeslo), tento majetek je psán na mé jméno, mám k němu doklady a byl zakoupen v době manželství. Má exekutor na tento počin právo? Pokud ne, jak se mohu bránit?
Předem děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, na Vašem místě bych se pokusila podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu dle ust. § 68 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.). K návrhu bych doložila doklady od zabavených věcí, které dokládají Vaše vlastnické právo k těmto věcem. Dále bych rovněž argumentovala i tím, že nádobí, dětské křeslo a nábytek tvoří obvyklé vybavení domácnosti, které by nemělo být v souladu s ust. § 322 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu, a tudíž by neměly být pojaty do soupisu. Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu je však nutné exekutorovi doručit do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení těchto věcí dozvěděla. Pokud byly výše uvedené věci zabaveny déle než před 30 ti dny, tak návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu nepodávejte, byl by jako opožděný odmítnut. V tomto případě zbývá už jen platit, aby nedošlo k dražbě těchto věcí. Bohužel jste manželé a věci, které nabýváte nabýváte do SJM (společného jmění manželů), proto toto exekutor skutečně může učinit.