Exekuce pro dluh na povinném ručení za auto, automobil, vozidlo, skútr

1 odpověď

Vlastnila jsem pojištěný skútr, dala jsem ho do zastavárny (včetně zelené karty), obdržela jsem za něj peníze. Majitel zastavárny ho na sebe nepřepsal až když ho prodal, má skútr nového majitele. Rozsudek od soudu zněl, že mám zaplatit jak pojištění, tak náklady s tím spojené. Soudu i kanceláři pojistitelů jsem napsala, že jsem nebyla již vlastníkem. Nyní, když splácím přes zaměstnavatele jinou exekuci a tato nebyla uspokojena, přišel mi znovu dopis od exekutora, že si odvezou jiný majetek. Bydlím u matky (89 let), sama již žádný hodnotný majetek nemám, tak se obávám, aby zařízení v bytě, kde spolu bydlíme exekutor nenaložil a neodvezl. Mám šanci ještě nějak změnit rozhodnutí soudu a exekutora? Jak mám postupovat. Děkuji

Zdravím Vás, pokud nemáte v rukou doklady o tom, že jste skútr předala zastavárně, a to včetně zelené karty, a že Vám za skútr byla okamžitě vyplacena hotovost, tak s tím bohužel již nic neuděláte. Pokud byste tyto doklady měla, bylo by nutné podat návrh na zastavení exekuce, k němuž byste musela tyto doklady doložit. Návrh na zastavení exekuce se podává dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Jen je otázkou, proč jste se nebránila již proti rozsudku, a to tak, že byste podala odvolání. Bylo by to rozhodně lepší. Možnosti obrany ve stadiu exekuce jsou již velmi omezené. Pokud je rozsudek pravomocný déle než 3 měsíce už nemůžete podat ani žalobu na obnovu řízení ani žalobu pro zmatečnost. Pokud bydlíte v bytě s maminkou bylo by dobré jí o všem říci, bude to rozhodně lepší, když se vše dozví od Vás než od vykonavatele. Pokud jsou nějaké věci ve vlastnictví Vaší maminky bylo by dobré sepsat čestné prohlášení, v němž se uvede co patří Vám a co patří mamince. Následně by bylo vhodné jít na poštu a nechat úředně ověřit podpisy na čestném prohlášení. Nicméně v ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu jsou uvedeny věci, které nemohou být zabaveny. Jedná se mimo jiné i o obvyklé vybavení domácnosti. Myslím si, že víc už Vám neporadím. Jedinou cestou jak zabránit příjezdu vykonavatele je platit, nebo zaplatit co největší část exekucí vymáhané pohledávky nebo se s exekutorem snažit dohodnout na splátkovém kalendáři. Splátky však musíte zvolit přiměřeně Vaší majetkové situaci. Pamatujte na to, že když nebudete splácet, tak Vás vykonavatelé zcela jistě navštíví.