Zamítnutí insolvence a exekuce v odvolací lhůtě proti zamítnutí insolvence, oddlužení, osobního bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
byla mi zamítnuta insolvence, do 20.6.2015 jsem pod ochranou soudu.
Může mi exekutor zabavit majetek, když jsem pod ochranou soudu a běží mi odvolací lhůta? Zítra si chce pro něj přijet.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, pokud Vám stále běží odvolací lhůta proti rozhodnutí o zamítnutí insolvence (přesněji řečeno proti rozhodnutí, kterým je insolvenční řízení ukončeno) neměl by soudní exekutor do doby ukončení odvolací lhůty a nabytí právní moci rozhodnutí o ukončení insolvence zabavovat majetek, neboť je stále možné, že se proti tomuto rozhodnutí odvoláte a bude Vám vyhověno. V tomto případě mám tedy za to, že exekutor by měl počkat na právní moc usnesení, kterým se Váš insolvenční návrh zamítá. Vycházím z toho, že po zahájení insolvenčního řízení exekutor nemůže provádět kroky, které by přímo směřovaly k provedení exekuce, tedy např. nemůže ani zabavovat majetek povinného, který je stále v insolvenci. Pokud by se tak stalo, mám za to, že exekutor by porušil pravidla insolvenčního řízení, což ostatně vyplývá z dikce ust. § 109 insolvenčního zákona (zákon 182/2006 Sb. , ve znění pozdějších předpisů). Nicméně tento dotaz můžete položit i kolegům, kteří se zde zabývají insolvencemi.