Platební rozkaz a blanketní odpor, platební odpor - informace

1 odpověď

Dobrý den,
dostala jsem se do problému s exekucí. S jednou firmou jsme řešili hypotéku na dům a mluvilo se o zprostředkování projektu. Když jsme zjistili, že na to naše finanční prostředky nestačí, zažádali jsme o zrušení smlouvy, jak nám poradili z firmy. Od té doby se nám neozvali a teď mi došel příkaz s exekucí s vysokou částkou.
Mohu se nějak bránit? Děkuji.

Zdravím Vás, exekuce může proběhnout až po vydání exekučního titulu. Exekučním titulem je zejména platební rozkaz, rozsudek, rozhodčí nález a další listiny upravené v ust. § 40 exekučního řádu (zákon č. 120/2001 Sb.), takže je možné, že Vám byl doručen např. platební rozkaz. Pokud by tomu tak bylo tak proti platebnímu rozkazu je možné podat do 8 dnů od doručení odpor. Včas podaným odporem se platební rozkaz ruší a ve věci samé bude nařízeno soudní jednání. Odpor však bude nutné odůvodnit. Pokud již nemáte mnoho času podejte tzv. blanketní odpor, kde popíšete, kdy Vám byl platební rozkaz doručen, popište tam i číslo jednací a současně uveďte, že proti platebnímu rozkazu podáváte odpor, který následně, a to do 5 dnů odůvodníte. Následně do 5 dnů tento odpor skutečně odůvodněte. Pokud Vám byl doručen rozsudek je možné podat proti němu do 15 dní ode dne doručení odvolání. Pokud Vám již byla doručena výzva k dobrovolnému splnění od exekutora a nebyl Vám doručen exekuční titul, tak můžete buď nahlédnout do spisu u orgánu, který exekuční titul vydal, nebo nahlédnout do spisu u soudního exekutora, kde zjistíte podrobnosti o exekučním titulu. Pokud by Vám tento nebyl doručen, tak můžete zkusit podat buď návrh na zastavení exekuce, s tím, že Vám exekuční titul nebyl řádně doručen a je tedy nevykonatelný, popřípadě můžete zkusit v případě soudního rozhodnutí podat buď žalobu na obnovu řízení dle ust. § 228, § 230 - § 235 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a to jen z důvodů uvedených v ust. § 228 občanského soudního řádu. Pro úplnost uvádím, že lhůta k podání žaloby o obnovu řízení je pouze 3 měsíce od právní moci exekučního titulu. Dále je možné podat i žalobu pro zmatečnost, dle ust. § 229 - § 235 občanského soudního řádu. Důvody pro podání žaloby pro zmatečnost jsou uvedeny v ust. § 229 občanského soudního řádu. Lhůta je opět 3 měsíce od právní moci exekučního titulu a není možné ji prominout. Obecně lze říci, že možnosti obrany ve stadiu exekuce jsou již omezené. Dále můžete zkusit vyjednávat např. s oprávněným (věřitelem), aby Vám např. odpustil úroky z prodlení, popř. se můžete zkusit s exekutorem dohodnout na přiměřeném splátkovém kalendáři.