Exekuce počítače - má exekuovaný možnost zazálohovat, zkopírovat data z počítače?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat na situaci, kdy je dlužníkovi v rámci exekuce sebrán počítač, a ten jde následně do dražby (dlužník dluh neuhradí). Jak je to s daty? Má možnost si data zkopírovat?
Jedna věc je, že svá data potřebuje a druhá, aby se nikdo cizí k datům nedostal (sice existuje možnost zaheslovat PC, ale to na situaci nic nemění).
Předem děkuji za odpověď!

Zdravím Vás, zde jde o domluvu mezi povinným (dlužníkem) a příslušným exekutorem. Obecně povinný by měl mít možnost stáhnout si svá data z PC ať už na CD či na flash disku. Po stažení těchto dat, by měl být proveden kompletní výmaz všech dat z PC, a to tak, aby vydražitel PC měl k dispozici prázdný počítač. Nicméně je otázkou, zda daný počítač nepotřebuje povinný nutně k výkonu svého povolání, např. pracuje jako účetní či daňový poradce a v PC má speciální účetní programy či daňové programy. V tomto případě by dle mého názoru neměl být PC povinnému zabaven, ale to už je na posouzení každého případu zvlášť.