Dlužník zaplatil dluh věřiteli před zahájením exekuce - jakou odměnu dostane exekutor?

1 odpověď

Dobrý den, bývalému manželovi jsem po rozhodnutí soudu měla uhradit jistinu ve výši 280 tis. Bohužel domluva s ním nebyla dobrá, a než jsme se stačili sejít, tak na mne podal exekuci, to jsem zjistila až ze zastavených účtů, i důchodu atd. Domluvila jsem se s bývalým manželem že mu peníze dám, protože je pro něj mám nachystané, on připravil návrh na zastavení exekuce, a když to oznámil exekutorovi, tak ten mu oznámil, že stejně bude muset zaplatit poplatky za exekuci, podotýkám, že platbu provedeme ve lhůtě do 30ti dnů od zahájení exekuce, a ještě navíc, informace o nařízené exekuci, nám exekutor zaslal až po mailové urgenci. ale důležité je, že peníze půjdou rovnou bývalému maželovi, nikoli exekutorovi, jaký nárok na odměnu má v tomto případě exekutor, který nám vlastně ani neoznámil, že zahajuje exekuci, a až když jsme ho upozornili, tak dopis odeslal, ale to už byl obstavený účet, dále, obstavený důchod, který začnu pobírat teprve v červnu, exekuce na bytě atd. Vím, že mám dost nesmyslný požadavek, ale chci peníze předat již zítra, tak bych byla ráda, jestli byste mi mohli poradit co nejdříve. Poplatek za přednostní odpověď mám uhrazený. Děkuji.

Zdravím Vás, je mi velice líto, že Váš bývalý manžel chvíli nepočkal, neboť nyní bude exekuce pro dlužnou částku částečně zastavena a bude nutné exekutorovi uhradit odměnu, a to přesně podle výzvy k dobrovolnému splnění povinnosti, kde má exekutor vypočtenu tzv. sníženou odměnu za provedení exekuce. Zde jen upozorňuji na skutečnost, že kdyby peníze byly uhrazeny po lhůtě uvedené ve výzvě k dobrovolnému splnění povinnosti, odměna exekutora by se ještě navýšila. Mám za to, že v tomto případě by měl odměnu exekutorovi hradit Váš bývalý manžel, neboť on podal návrh na nařízení exekuce a následně jej vzal z důvodu úhrady dlužné částky zpět, resp. navrhl zastavení exekuce z důvodu úhrady dlužné částky. Mám za to, že v tomto případě by tedy měla být zrušena exekuce na bytě a dále je nutné se domluvit se soudním exekutorem, mám za to, že by mělo dojít i k odblokování účtu, ohledně důchodu se raději dohodněte s exekutorem a s bývalým manželem, protože čím dříve budou náklady exekuce uhrazeny tím dříve bude exekuce zcela zastavena a tedy zrušeny všechny exekuční příkazy vydané exekutorem v této věci. Po částečném zastavení exekuce z důvodu úhrady jistiny bude exekuce pokračovat z důvodu vymožení nákladů exekuce. Takže zde bude nutné co nejdříve uhradit náklady exekuce, jen tak dojde k úplnému zastavení exekuce.