Exekuce, manželka se odstěhovala s dětmi od manžela - hrozí exekuce v novém bydlišti?

1 odpověď

Kvůli manželovi mám exekuci 330.000 Kč. Jsou to jeho dluhy, které na mě přešly díky sňatku 2013. Chci od něj odejít se třemi dětmi a čtvrté čekám na rizikovém těhotenství, do pronájmu bytu. Pokud budu v bytě trvale hlášená i s dětmi, měla bych zřejmě nárok i na nějaké sociální dávky, ale co když přijde exekutor? Byt je kompletně zařízený a já bych nerada uvedla majitele bytu do potíží vylučovacích žalob a podobně. Manžel slibuje, že vše vyřeší, ale stále se nic neděje a rozvádět se nechce. Máme jsme předmanželskou smlouvu, ale prý je od roku 2014 na nic. Co s tím? Můžu situaci vyřešit ke spokojenosti mé i pronajímatele? Děkuji Černíková

Zdravím Vás, zde by bylo na místě velmi dobře ošetřit nájemní smlouvu, popřípadě ji sepsat např. u notáře ve formě notářského zápisu, kde pronajímatel mimo jiné uvede, že zařízení bytu je jeho a Vy spolu s dětmi do bytu vnášíte pouze osobní věci a popř. pračku. Smlouva sepsaná ve formě notářského zápisu je veřejnou listinou a měl by ji tedy uznat i soudní exekutor, nicméně problémem jsou zvýšené výdaje za uzavření nájemní smlouvy v této formě. Dále je možné tuto smlouvu uzavřít a nechat úředně ověřit podpisy, např. na poště v rámci služby czech point. Otázkou však je, zda by tuto smlouvu exekutor uznal. Mám za to, že někteří exekutoři by ji uznali a jiní zase ne. Toto záleží čistě na exekutorovi, pokud by tuto smlouvu exekutor neuznal a došlo k zabavení věcí pronajímatele, musel by tento podat do 30 dní k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a k zabaveným věcem dokládat vlastnické právo, a to např. fakturami, záručním či dodacím listem, kupními smlouvami, darovacími smlouvami. Mám za to, že předmanželská smlouva není zcela na nic, jen konstatuje jaký kdo z Vás měl majetek před uzavřením manželství. Možná by nebylo od věci ještě chvíli počkat. Počátkem měsíce dubna totiž Ústavní soud vyhlásil nález, který výrazně omezuje možnosti exekučního postihu manžela povinného. Tento nález by měl být již v brzké době publikován ve sbírce zákonů a exekutoři se jim musí ode dne publikace ve sbírce zákonů řídit, takže by to mohlo zlepšit Vaši situaci.