Koupě domu v dražbě - zástavní právo soudní, exekuční (exekutorské), smluvní a z rozhodnutí správního orgánu

1 odpověď

Dobrý den,
zajímáme se o dům, který je v nedobrovolné dražbě. Podle katastru je na tento dům i pozemky uvaleno zástavní právo soudcovské, exekutorské, smluvní, z rozhodnodnutí správního orgánu. Prosím vás, co to pro mě v případě příklepu znamená?? Nemůžu mít nějaké problémy?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, v tomto případě by bylo nejlepší kontaktovat přímo soudního exekutora, který bude nemovitost dražit a říci mu, že máte o nemovitost zájem, zeptejte se jej i na cenu dle znaleckého posudku a na nejnižší podání v této dražbě. Podle toho co zjistíte se dá zjistit, zda by cena nemovitosti v dražbě pokryla dluhy povinného. Při vydražení nemovitosti se postupuje tak, že se postupně uspokojují jednotliví přihlášení věřitelé do dražby, a to tak, že se mezi ně výtěžek z dražby rozvrhne rozvrhovým usnesením. Pokud je výtěžek z dražby vyšší než dluhy povinného tak jsou uspokojeni věřitelé z výtěžku exekuce a zbytek peněz je vyplacen povinnému. Pokud jsou dluhy vyšší než výtěžek, tak se peníze za nemovitost rozdělí mezi jednotlivé věřitele a exekuce na majetek povinného pokračuje dále jinými způsoby provedení exekuce. Vydražená nemovitost, která přejde do vlastnictví vydražitele (nového majitele) by již měla být bez zápisů v katastru nemovitosti, tedy zcela čistá. Nicméně je možné, že zde bude jistá časová prodleva, než budou všechna zástavní práva a exekutorské příkazy zrušeny. Možná bych se rovněž obávala toho, že povinný nebude chtít nemovitost opustit, potom byste se musela s povinným soudit, a to žalobou o vyklizení nemovitosti nebo na něj podat trestní oznámení pro trestný čin neoprávněného užívání domu, bytu nebo nebytového prostoru. Zde by nebylo od věci se rovněž poradit i s advokátem, aby Vám řekl i on svůj názor na věc. Kontakty na advokáty najdete buď na stránce http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz - stránky České advokátní komory, zde musíte kliknout na vyhledat v seznamu advokátů a následně do vyhledávacího formuláře zadáte město, z jakého jste, abyste to měla blízko, popřípadě i jiné město dle Vaší volby.