Dluhy snoubence, snoubenky - ochrání majetek předmanželská smlouva, zúžení společného majetku?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli se mohu nějak (například předmanželsou smlouvou) chránit před dluhy mého snoubence. Neustále mi tvrdí že žádné nemá, ale vím že mu strhávají peníze z výplaty na dluhy ze zdravotního a sociálního a také neplatil alimenty. Nejsem si jistá, jestli nemá ještě nějaké jiné a obávám se, aby k nám po svatbě nepřišli exekutoři. Zatím žádný majetek nemáme, ale chceme se stěhovat a tím i nakupovat nové vybavení do bytu o které bych nerada přišla. Děkuji, Zdeňka.

Zdravím Vám, v tomto případě Vám spíše doporučuji se svatbou počkat až příteli skončí srážky ze mzdy a exekuce pro dluhy na sociálním a zdravotním pojištění. Nicméně, pokud k Vám Váš přítel není upřímný ještě před svatbou, po svatbě se to patrně nezmění. Sňatkem vznikne společné jmění manželů, takže zde by byla namístě jak předmanželská smlouva, tak i smlouva o zúžení SJM formou notářského zápisu, která by SJM zúžila např. na obvyklé vybavení domácnosti. Pokud budete pořizovat např. nábytek a jiné zařízení do bytu bylo by dobré, aby tyto věci byly psány na Vás jako vlastníka. Dále je možné se dotázat Exekutorské komory České republiky, na to kolik dluhů Vašeho přítele je vymáhaných exekucí a komora Vám tuto informaci na základě Vaší žádosti pravděpodobně sdělí.