Exekuce na účet, na účet nebudou chodit peníze - hrozí zabavení věcí v místě bydliště povinného dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den, prosím o radu, mám zablokované konto, tedy obstavený bankovní účet, ale přišla jsem o práci a tak mě na účet nebude chodit žádný obnos. Můžu platit určitou částku na exekuci bez strachu že mě navštíví exekutor. Snažila jsem se s exekutorem spojit, ale marně - nebral telefony a ani na email neodpověděl.
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud máte tzv. zablokovaný účet, máte možnost požádat banku u níž je účet veden, a to podle §304b občanského soudního řádu o výplatu nezabavitelné částky, která je rovna dvojnásobku životního minima (tj. cca 6.800,- Kč). Dodávám, že tento postup můžete uplatnit pouze jedenkrát po celou dobu exekuce přikázáním pohledávku z účtu povinného. O tomto by Vás měl soudní exekutor v exekučním příkazu k provedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného poučit. K další části dotazu uvádím, že můžete požádat soudního exekutora, a to písemnou formou o odblokování účtu, s tím, že navrhnete splátkový kalendář, který však budete muset dodržovat, proto splátkový kalendář navrhněte dle Vašich možností, a to i s ohledem na skutečnost, že jste přišla o zaměstnání, a pokud nemáte jiné zaměstnání, bude Vám vyplácena jen podpora v nezaměstnanosti. K návštěvě soudního exekutora v souvislosti s prodejem movitých věcí uvádím, že toto se bohužel nedá předvídat, neboť exekutor může provádět exekuci na majetek povinného i více způsoby provedení exekuce současně (např. srážkami ze mzdy či jiných příjmů, přikázáním pohledávky z účtu povinného, prodejem movitých věcí, prodejem nemovitostí, .)