Exekuční dražba domu - prohlédnutí domu před dražbou a předání klíčů po dražbě

1 odpověď

Dobrý den,
05/2015 proběhne nucená dražba domu o který mám vážný zájem. Jelikož znalec neměl možnost vstupu do domu, majitel mu to neumożnil, nejsou žádné informace o jeho stavu uvnitř. Požádala jsem tedy o radu pána, který má dražbu na starosti. Ten mě odkázal právě na povinného což je majitel. Bohužel ten jakoby se propadl do země. Nedělá to na mě vůbec dobrý dojem. Jak taková dražba probíhá v případě, že mě ji přiklepnou? Nebude mě řečeno ať si klíče seženu někde u majitele? Můžu se spolehnout, že ten dům bude opravdu můj?
Děkuji za odpověď Tereza

Zdravím Vás, osobně bych si také chtěla prohlédnout nemovitost, o jejíž koupi mám zájem. Mám za to, že v případě, kdy Vám bude přidělen příklep, a uhradíte nejvyšší podání, budete se muset na podrobnostech ohledně předání klíčů domlouvat zejména s povinným. Pokud byste měla s povinným (stávajícím majitelem domu) problémy bylo by možné o této skutečnosti informovat soudního exekutora. Pokud by nepomohl ani exekutor, bylo by nutné podat na povinného žalobu k místně a věcně příslušnému soudu o vyklizení nemovitosti, s tím, že tento soudní spor může trvat i několik let a výsledek soudního řízení je nejistý. Takže zde záleží čistě na Vás, zda se dražby zúčastníte či nikoli a zda budete v této dražbě přihazovat. Popřípadě byste mohla i v případě, kdy byste byla v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník buď požadovat platbu nájemného po povinném nebo také podat i trestní oznámení na povinného pro trestný čin neoprávněného užívání bytu, domu či nebytového prostoru. Je možné se ještě před dražbou poradit s advokátem, vše mu vylíčit a zeptat se jej na jeho názor, nebo jej v této věci požádat o pomoc. Kontakt na advokáty najdete např. na webových stránkách http://www.advokatikomora.cz.