Zúžení SJM v manželství v minulosti (1995) - vliv na exekuci, průběh exekuce, zabavování peněz a majetku pro dluhy manžela

11 odpovědí

Na můj důchod bylo exekutorem nařízeno provádění srážek. Zjistila jsem, že se jedná o dluh mého manžela o kterém nic nevím. 27.3.1995 zrušil Okresní soud naše bezpodílové vlastnictví. Na tomto základě jsem poslala exekutorovi návrh na zastavení exekuce vůči osobě manželce povinného, ověřeonou kopii rozsudku jsem přiložila, je tento postup správný a je povinen exekutor exekuci zastavit.
Děkuji za odpověď. AAAAAA

Zdravím Vás, mám za to, že jste postupovala zcela správně. O věci (exekuci na majetek Vašeho manžela) nic nevím, nicméně bylo-li i soudem zrušeno bezpodílové spoluvlastnictví manželů, nyní společné jmění manželů, tak mám za to, že by exekutor měl exekuci vůči Vaší osobě zastavit, a to dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) ve spojení s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.).

Dobrý den, uplynul více jak jeden měsíc a od exekutora nepřišla žádná odpověď a byla mě provedena srážka z důchodu. Prosím jaký mám zvolit další postup, (stížnost na exekutorskou komoru, či soudní žalobu).
Děkuji za odpověď. AAAAAA

Zdravím Vás, bohužel Vám nemohu konkrétně odpovědět, protože nevím, co jste od exekutora požadovala. Pokud se jednalo o návrh na odklad či o návrh na zastavení exekuce, tak zde platí, že pokud exekutor o tomto návrhu nerozhodně do 15 dní sám, a to tak, že návrhu vyhoví, musí tento návrh postoupit exekučnímu soudu, aby o návrhu povinného rozhodl. Je tedy možné, že Váš návrh je v tuto chvíli na soude, a proto se Vám tedy exekutor neozval. Pokud se Váš přípis týkal jiné věci bylo by dobré, abyste mi napsala čeho se přípis týkal, protože pouze tak Vám mohu dát konkrétní odpověď. Děkuji za pochopení.

Na můj důchod bylo exekutorem nařízeno provádění srážek. Zjistila jsem, že se jedná o dluh mého manžela o kterém nic nevím. 27.3.1995 zrušil Okresní soud naše bezpodílové vlastnictví. Na tomto základě jsem poslala exekutorovy návrh na zastavení exekuce vůči osobě manželce povinného, ověřeonou kopii rozsudku jsem přiložila, je tento postup správný a je povinen exekutor exekuci zastavit. Děkuji za odpověď. AAAAAA
Toto byla vaše odpověď,
Zdravím Vás, mám za to, že jste postupovala zcela správně. O věci (exekuci na majetek Vašeho manžela) nic nevím, nicméně bylo-li i soudem zrušeno bezpodílové spoluvlastnictví manželů, nyní společné jmění manželů, tak mám za to, že by exekutor měl exekuci vůči Vaší osobě zastavit, a to dle § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) ve spojení s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.).

Můj nový dotaz,
Dobrý den, uplynul více jak jeden měsíc a od exekutora nepřišla žádná odpověď a byla mě provedena srážka z důchodu. Prosím jaký mám zvolit další postup, (stížnost na exekutorskou komoru, či soudní žalobu).
Děkuji za odpověď. AAAAAA

Dobrý den, uvádíte, je tedy možné, že můj návrh je v tuto chvíli na soudě. Dá se to nějak zjistit, nemá exekutor povinnost mě oznámit, že nerozhodl a předal návrh k rozhodnutí soudu?
V případě, že bude exekuce zastavena, kdo mě vrátí sražené finanční prostředky, je vůbec možné aby soud ne základě dokumentů, které jsem předložila exekuci nezastavil?
Děkuji za odpověď. AAAAAA

Zdravím Vás, na základě výše uvedených skutečností tedy soudím, že o návrhu na zastavení exekuce nyní rozhoduje soud. Mám za to, že i kdyby exekuce vůči Vaší osobě nebyla zastavena i když by to tak mělo být, stejně dojde ke zrušení exekučního příkazu ke srážkám z Vašeho důchodu, a to i s ohledem na skutečnost, že 14.5.2015 byl ve Sbírce zákonů publikován nález Ústavního soudu, sp. zn. Pl. ÚS 1/14 ze dne 31.3.2015, který zakazuje exekuční postih manžela povinného. Zde podotýkám, že vycházím pouze z Vašich informací, podrobnosti případu ani další listiny neznám. Nicméně ke zrušení exekučního příkazu by mělo dojít i s ohledem na publikaci výše zmíněného nálezu Ústavního soudu v Brně. To, zda se spis nachází na soudě zjistíte dotazem na exekutora, stačí tam zavolat a sdělit spisovou značku. Pouze dodávám, že exekutor nemusí účastníkům řízení oznamovat, že návrh byl postoupen k rozhodnutí soudu. Ohledně vrácení sražených finančních prostředků, je otázkou jak bude znít výrok soudu. Nicméně srážky z důchodu by Vám již po 14.5.2015 prováděny být neměly. Omlouvám, se ale každý měsíc odpovídám na více než 120 dotazů, proto si nemohu pamatovat každý dotaz a každou odpověď. Tímto Vám děkuji za součinnost a přeji hodně štěstí a hezký zbytek dne.

Dobrý den, děkuji moc za rychlou a srozumitelnou odpověď.

AAAAAA

Zdravím Vás, od toho jsme tady, kdybyste v budoucnu cokoli potřebovala můžete se na nás obrátit.

Dobrý den, mám tento dotaz. Musí v případě rozvodu souhlasit s rozvodem manžel? V případě že nesouhlasí, jak bude postupovat soud?
Děkuji

AAAAAA

Zdravím Vás, Váš manžel s rozvodem pochopitelně souhlasit nemusí. Soud ve věci nařídí jednání a Váš rozvod bude probíhat jako tzv. sporný rozvod. To znamená, že pokud se nedohodnete na výchově a výživném pro děti, na majetku tak nebudete rozvedeni při prvním jednání, ale trochu se to potáhne. Soudce bude muset zjišťovat mimo jiné i příčinu (příčiny) rozvratu Vašeho manželství. Příště se s tímto dotazem obraťte raději na kolegu (kolegyni), která řeší rodinné právo nebo soudní řízení. Já mám odpovídat pouze dotazy, které se týkají exekucí.

Ok děkuji. AAAAAA