Koupě domu - majitelé mají exekuci a insolvenci (oddlužení)

9 odpovědí

Dobrý den,
dá se odkoupit dům, který je v exekuci, jelikož majitelka 1/2 domu je od 2007 po smrti a dědictví už proběhlo?
Všichni se ho vzdali a více nevím.
Druhá polovina je rozdělena mezi dalšími majiteli (2 bratry) každý má 1/4 a s jedním mám nájemní smlouvu, ale je v insolvenci.
On by mi tu 1/4 prodal ale nevím si rady.
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud je nemovitost v exekuci bude nutné nahlédnout do výpisu z listu vlastnictví příslušné nemovitosti a zjistit, který exekutor bude nemovitost (spoluvlastnický podíl na nemovitosti ve výši id. 1/2 dražit a toho kontaktovat) s tím, že máte zájem o koupi spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Ohledně spoluvlastnického podílu na nemovitosti ve výši id. 1/4 u spoluvlastníka v insolvenci je nutné kontaktovat insolvenčního správce s tím, že máte zájem o odkoupení tohoto spoluvlastnického podílu. Mám za to, že po dohodě o výši kupní ceny by mohla být uzavřena kupní smlouva. Nicméně bude nutné se v této věci dohodnout jak s exekutorem, tak i s insolvenčním správcem.

Děkuji Vám za odpovědˇ a chtěla bych se ještě zeptat pokud by se mi podařilo odkoupit 1/2 domu od exekutora jak mám postupovat na katastru nemovitosti, aby ta "má" 1/2 byla zapsana řadně v listu vlastnictví s mým jménem a bez té exekuce? Protože bych nerada zaplatila za 1/2 domu a nemohla být zapsaná jako spoluvlastník v katastru a nakonec abych o vše přišla tak jak tomuto předejít. Děkuji

Zdravím Vás, při koupi nemovitosti v exekuci je vždy nejlepší postupovat v součinnosti se soudním exekutorem. Až budete v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník spoluvlastnického podílu bude nutné požádat exekutora o tzv. "odblokování" nemovitosti, tj. o zrušení exekučního příkazu k prodeji nemovitosti, případně může být odblokování nemovitosti již součástí kupní smlouvy o koupi spoluvlastnického podílu, ale stranou smlouvy musí být jako vedlejší účastník i soudní exekutor.

Děkuji Vám za cenné rady. Přeji Vám krásný den.

Zdravím Vás, jsem ráda, že jsem Vám mohla pomoci. Kdybyste cokoli potřebovala můžete se na nás kdykoli obrátit. Přeji Vám vše dobré.

Dobrý den, mám k Vám ještě dotaz ohledně 1/2 domu po zesnulé majitelce. Zjistila jsem že je to ještě v dědickém řízení u paní notářky již cca 8let i když dědička se všeho vzdala pač je na té 1/2 domu exekuce v hodnotě cca 1 200 000 kč a hodnota celého domu je 860 000kč, odhad je z lonského roku. Paní notářka moc zdílná není jelikož nejsme mi nájemníci účastníky řízení. Akorát mi řekla že to nejspíš propadne státu a že mám přijít za půl roku se zeptat. Já ji totiž řekla že jsem nájemník v tomto domě a měla bych zájem o tu 1/2 domu po zesnulé. Můžete mi poradit zda mi má paní notářka podávat informace ohledně řízení nebo když to propadne státu mám jako nájemník šanci, že mi tu 1/2 stát nabídne a jaká by mohla byt cena té 1/2 domu. Děkuji za odpověd

Zdravím Vás, notářka s Vámi příliš komunikovat nebude protože nejste účastníkem dědického řízení. Lepší bude když budete o spoluvlastnickém podílu na nemovitosti hovořit přímo s exekutorem, který má tuto nemovitost dražit. Exekutor Vám potřebné informace podá, neboť jste zájemce o koupi spoluvlastnického podílu na nemovitosti, která se má dražit. Ohledně osudu spoluvlastnického podílu v případě tzv. odúmrti (tj. , kdyby dědictví připadlo státu) se raději zeptejte kolegyně, která se zabývá problematikou dědictví a dědického řízení, mám za to, že ta by Vám mohla tuto část dotazu odpovědět.

Děkuji, určitě se na ni obrátím a ještě se chci zeptat ohledně toho exekutora jak zjistím který to má na starost když ve výpisu z katastru jsou jen spisy ale žádné jméno? Děkuji

Zdravím Vás, to zjistíte podle spisové značky, která je ve tvaru např. 5 EX … /rok. Tak úvodní číslo před EX je číslem exekutora v seznamu exekutorů vedených Exekutorskou komorou České republiky. Na uvedeném příkladu má exekuci na starosti soudní exekutor, který je v seznamu komory zapsán pod pořadovým číslem 5. Stránky exekutorské komory jsou následující http://www.ekcr.cz. Až budete znát jméno exekutora a až budete volat exekutorskému úřadu sdělte jim celou spisovou značku exekuce, s tím, že máte zájem o draženou nemovitost a oni Vám k tomu sdělí potřebné informace,