Promlčení exekuce dlužníka - za kolik let, promlčecí lhůta exekuce dlužníka

5 odpovědí

Dobrý den,
promlčí se někdy exekuce dlužníka nebo nikdy. Děkuji. M. P.

Zdravím Vás, exekuce na majetek povinného se nepromlčuje, tu je možné pouze zastavit. Promlčuje se pouze právo oprávněného vymáhat pohledávku za povinným formou exekuce, v tomto případě je promlčecí doba 10 let ode dne právní moci exekučního titulu (rozsudku, platebního rozkazu, rozhodnutí o pokutě, rozhodčího nálezu, .). Návrh na nařízení exekuce je možné podat tehdy, pokud dlužník (povinný) nesplní ve lhůtě uvedené v exekučním titulu, to co mu exekuční titul ukládá (např. nezaplatí ve ve lhůtě určené v exekučním titulu pohledávku žalobce nebo právního zástupce žalobce).

Děkuji! Promlčuje se tedy i dluh po deseti letech? M. P.

Zdravím Vás, je-li dluh do deseti let vymáhán exekucí tak se nepromlčuje. Pokud máte soudní rozhodnutí, že Vám někdo dluží a ve lhůtě určené např. v rozsudku Vám nezaplatí tak máte 10 let od právní moci rozsudku na to, abyste podal návrh na nařízení exekuce. Když to stihnete tak se dluh nepromlčel a nepromlčí. Pokud to v této době nestihnete máte smůlu a věc je promlčena. Pokud je na Vás již uvalena exekuce, tak zde se již nic nepromlčuje.

Moc děkuji. M. P.

Zdravím Vás, nemáte zač. Kdybyste cokoli potřebovala, můžete se na nás obrátit.