Exekuce na rodiče bydlící v bytě, domě syna, dcery, potomka

1 odpověď

Dobrý den,
podnikal jsem a skončil v insolvečním řízení, které skončilo v lednu 2014. Bydlím v domě dcery, trvalé bydliště mám jinde, nejsem v tomto domě nijak hlášený. Přesto jsem dostal od exekutorské úřadu výzvu s oznámením, že když nezaplatím, bude provedena exekuce movitých věcí. Oznámení přišlo na adresu domku dcery. Po proběhlém insolvečním řízení mě toho opravdu mnoho nezbylo a požadovanou sumu jsem z důchodu, z kterého mě je sráženo na zákonné minimum, nenašetřil a zřejmě hned tak nenašetřím. Mám obavy, že exekutorský úřad sebere věci dcery, protože doklady na vše co se zde nachází asi těžko dá dohromady. Mám se odstěhovat pod most, abych exekuci věcí, které nejsou mé zabránil?

Zdravím Vás, asi se exekutor nějakým způsobem dozvěděl, kde se zdržujete a kde tedy máte majetek. K exekuci věcí movitých uvádím, že v ust. § 321 - § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) jsou uvedeny věci, které nemohou být exekučně zabaveny. Pokuste se dohledat co nejvíce dokladů, které by prokazovaly, že věci v bytě jsou ve vlastnictví dcery (faktury, dodací listy, záruční listy, kupní smlouvy, darovací smlouvy, aj.), pokud tyto věci nedohledáte, je možné zkusit sepsat i čestné prohlášení, ve kterém Vaše dcera uvede, který majetek v bytě je její. Toto čestné prohlášení by bylo vhodné opatřit úředně ověřeným podpisem. Nicméně zde může být problém v tom, že čestné prohlášení bude učiněno v době, kdy jste byl varován, že pokud neuhradíte pohledávku, bude přistoupeno k exekuci prodejem movitých věcí povinného. V případě nouze by ještě bylo možné zkusit vlastnické právo k věcem dcery prokázat i fotografiemi těchto věcí z doby než jste u dcery bydlel. Pokud by byly zabaveny věci Vaší dcery je nutné podat do 30 dní od zabavení návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, a to k exekutorovi, který věci zabavil. K návrhu je však nutné doložit doklady o tom, že věci jsou majetkem Vaší dcery a nikoli Vás.