Jak zahájit exekuci, exekučního řízení pokud mám platební rozkaz soudu

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych informaci jak pokračovat. Před rokem jsem žádala o vydání platebního rozkazu, což se stalo a 16.12.2014 nabyl právní moci. Bohužel žalovaný nezaplatil. Od soudu mi přišel dopis že v této věci mohu zahájit exekuční řízení, neboť platební rozkaz je vykonatelný, ale bohužel už se z takového dopisu nedovím jak podat, jaké dokumenty doložit, kam je zaslat? Co uvést?
Děkuji Za odpověď

Zdravím Vás, návrh na zahájení exekuce se podává buď některému z exekutorů (kontakty najdete na stránkách Exekutorské komory České republiky - www. ekcr.cz) nebo přímo k soudu. Každý soud má i exekuční oddělení. K návrhu na nařízení exekuce je třeba doložit úředně ověřenou kopii exekučního titulu (platebního rozkazu) s doložkou právní moci a vykonatelnosti. Tu Vám na platebním rozkazu vyznačí na soudě. Dále je třeba napsat, že Dne. byl vydán platební rozkaz, který nabyl právní moci dne 16.12.2014. Dále napište, že platebním rozkazem bylo žalovanému uloženo, aby žalobci uhradil … (opište výrok I - tj. částku … , - Kč s příslušenstvím, a to do 15 dní ode dne právní moci platebního rozkazu), výrokem II bylo žalovanému uloženo, aby (opište výrok II nahradil náklady soudního řízení ve výši. , - Kč a náklady právního zastoupení žalobce ve výši, uveďte jen pokud je to ve výroku platebního rozkazu uvedeno). Dále připište, že žalovaný nesplnil povinnost mu uloženou platebním rozkazem, a to ani částečně a žalobci tak do dnešního dne nic neuhradil, proto Vám nezbývá nic jiného než podat návrh na nařízení exekuce. Dále uveďte vše co víte o majetkových poměrech žalovaného (povinného), tj. , zda pracuje, pokud ano, kde. Zda má veden bankovní účet a pokud víte u jaké banky, tak ji uveďte, dále, zda povinný vlastní nemovitost, zda má stavební spoření, … Závěrem uveďte, že pro tuto pohledávku není vedeno jiné exekuční řízení. Návrh na nařízení exekuce je upraven v ust. § 37 - § 39 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) Vy budete oprávněná a žalovaný bude povinný. Návrh zašlete ve dvojím vyhotovení exekutorovi, kopii návrhu si nechejte pro svoji potřebu. Závěrem uvádím, že pokud se rozhodnete pro soukromého exekutora, je lepší mu předem zavolat a dohodnout se s ním na financích za provedení exekuce, je možné, že po Vás exekutor bude chtít zálohu na provedení exekuce. Pokud se rozhodnete pro exekuci u soudu, nemusíte dokládat kopii exekučního titulu, protože tento soud exekuční titul (platební rozkaz) sám vydal. Jen dodávám, že máte 10 let od právní moci platebního rozkazu na to, abyste pohledávku vymáhala exekucí (výkonem rozhodnutí). Pokud si stále nebudete vědět rady můžete využít služeb advokáta, který návrh na nařízení exekuce podá a v tomto řízení Vás bude i zastupovat.