Exekuce po oddlužení - může exekutor vymáhat dluh který byl před oddlužením, insolvencí, osobním bankrotem?

1 odpověď

Splnila jsem oddlužení prodejem nemovitosti, ale nejsem osvobozena usnesením od pohledávek. Před insolvencí proti mě byla vedena exekuce ve prospěch jednoho z věřitelů pro 70.000 Kč. V insolvenci byl tento věřitel uspokojen částkou 10.000 Kč. Nyní mi byl exekutorem zablokován účet. Je tento postup v pořádku? Mohu se bránit když po skončení oddlužení pokračují v exekuci pro zbylou částku?

Zdravím Vás, povolení oddlužení má za následek přerušení exekuce na majetek povinného, nikoli její zastavení. Po ukončení řízení o oddlužení (tedy po splnění splátkového kalendáře) se obnovuje (í) i exekuce na majetek dlužníka. Nicméně se v exekuci musí přihlédnout k částkám, které oprávněný získal v rámci oddlužení a o tuto částku v exekuci vymáhat méně. Ve Vašem případě by měla tak měla vymáhaná částka činit cca 60.000,- Kč. Takže postup, kdy po ukončení oddlužení byl exekutorem zablokován Váš účet je v pořádku. Nicméně v souladu s ust. § 304b zákona č. 969/1963 Sb. , občanského soudního řádu, můžete jít na pobočku banky, u které máte veden účet a banku požádat o výplatu nezabavitelné částky, které činí 6.800,- Kč. Banka Vám tuto částku vyplatí (pokud ji exekutor zabavil) a o její výplatě uvědomí exekuční soud. Tento postup můžete uplatnit pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. O této skutečnosti by Vás měl exekutor poučit.