Dluh před manželstvím a exekuce na nedlužící manželku, manžela - je to v pořádku?

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuci kvůli nesplácení půjčky bance. Půjčka je z roku 2008, spotřebitelský úvěr.
2011 jsem se oženil. Manželka o půjčce věděla, peníze byly vyčerpány 2008.
Exekutor zablokoval i její účet, byť s půjčkou ani s penězi z ní neměla nic společného. Je tento postup v pořádku, nebo můžu podat návrh na zastavení, popř. na vyloučení účtu manželky z exekučního řízení?
Děkuji
AlexandrV

Zdravím Vás, ano tento postup je v pořádku. Manželstvím vzniklo i společné jmění manželů, které zahrnuje majetek i dluhy. Bohužel takto doplácí na dluhy z minulosti jednoho z manželů i manžel druhý, který nemá s pohledávkou nic společného. Jelikož jste manželé je Vaše manželka rovněž účastníkem řízení, a to jako manželka povinného, proto je tedy zablokován i její účet. Nicméně v průběhu exekuce přikázáním z účtu povinného je možné, a to dle § 304b občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) požádat banku o výplatu nezabavitelného minima, které činí dvojnásobek životního minima, tj. cca 6.800,- Kč. Tento postup však můžete uplatnit pouze jedenkrát, a to po celou dobu exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného. O tomto by Vás měl exekutor poučit. Dále je možné, aby se manželka domluvila v zaměstnání, aby jí byla mzda poukazována tzv. složenkou.