Přednostní a nepřednostní pohledávky v exekuci, exekučním řízení

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na přednostní a nepřednostní pohledávky.
Příklad: mám 2 exekuce, ta co přišla jako první je nepřednostní (dluh u banky). Ta co přišla jako druhá v pořadí je přednostní (dluh u VZP). I když jsem četl o třetinách rád bych to viděl spočítané na konkrétním případu:
Jsem osoba žijící sama, žádná manželka ani děti
čistý měsíční příjem 31.000 Kč
Dle výpočtu na notu by to mělo vypadat následovně:
-Celková nezabavitelná částka - 9 177kč
- zbytek čisté mzdy tedy 31 000 - 9 177 = 21 823kč se rozdělí na tři třetiny 21 823 : 3=7274kč z toho první třetina tedy 1 x 7274kč se zaplatí bance (nepřednostní), druhá třetina 1 x 7274kč se zaplatí VZP (přednostní) a třetí třetina se použije jak? Lze z ní zaplatit přednostní pohledávku nebo se vyplatí zaměstnanci.
Děkuji.

Zdravím Vás, pokud jste si částky počítal na internetových kalkulačkách, lze je považovat za orientační, nicméně nezabavitelné minimum je stejné, tj. 9.177,- Kč, takže výpočet z internetu je správný, je možné, že se částky budou lišit, ale tato odchylka bude malá. K Vašemu dotazu uvádím, že třetí třetina se vždy vyplácí zaměstnanci. Nicméně k uspokojení přednostní pohledávky se dá použít i část z první třetiny.