Exekuce na invalidní důchod důchodce ZTP - může exekutor zabavit auto určené k dopravě k lékaři?

1 odpověď

Dobrý den,

jsem invalida 3. stupně s průkazkou ZTP a můj měsíční důchod činí 5 100 kč. A můj jediný majetek, který mám je osobní automobil. Exekutor vymáhá po mě 37 000 kč a jelikož nemám žádnou hotovost a na důchod mi sáhnout nemůže, takže mi chce zabavit osobní automobil na který jsem plně odkázán a který využívám při cestách za doktory kterých je opravdu mnoho. Pokoušel jsem se můj dluh splácet ve výši 1 500 kč, ale podle pana exekutora je tato částka nízká, proto mi chce s okamžitou platností zabavit můj osobní automobil. Má na to právo?

Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, domnívám se, že ve Vašem případě, kdy je automobil de facto prostředkem, který Vám usnadňuje pohyb a život by na něj exekutor sahat neměl. Pokud by tak učinil bude nutné se do 30 dní od jeho zabavení bránit návrhem na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Exekutor by jednal proti dobrým mravům. Dále bych v tomto případě argumentovala i tím, že automobil je věcí, kterou povinný potřebuje vzhledem ke své nemoci nebo tělesné vadě (§ 322 odst. 2 písm. c) zákona č. 99/1963 Sb. , občanský soudní řád), a proto se tedy jedná o věc nepodléhající výkonu rozhodnutí. Mám za to, že splátka ve výši 1.500,- Kč je ve Vaší situaci nabídka více než štědrá. Ve Vaší nelehké životní situaci Vám přeji hodně sil.