Dar v době exekuce - může dar exekutor zabavit?

1 odpověď

Dobrý den,
je na mě vedena exekuce a většinu svých věcí mám oblepených takže je nemohu prodat (nábytek a auto) a mám pravidelné srážky z platu. Vím že pokud mám určitou věc a doložím k ní kupní smlouvu na jméno někoho jiného (např. dcery) tak mi ji exekutor nemůže zabavit. Chci se zeptat jak je to v případě darů, když například dostanu k narozeninám rybářské pruty. Někdo mi je daroval ale nemám k nim doklad. Děkuji mnohokrát

Zdravím Vás, při exekuci prodejem movitých věcí zakazuje exekutor ve vyrozumění o zahájení exekuce podle § 44 exekučního řádu s věcmi jež jsou ve vlastnictví povinného disponovat. Proto není možné, aby povinný v průběhu, kdy je na jeho majetek vedena exekuce prodejem movitých věcí, tyto daroval, prodal osobě blízké, aby se tak vyhnul jejich zpeněžení. Ohledně dárků k narozeninám v průběhu exekuce doporučuji sepsat darovací smlouvu, s tím, že se jedná o dárek k narozeninám. Domnívám se, že na dárky k narozeninám by bylo možné aplikovat § 322 odst. 1 in fine občanského soudního řádu, a to, že se jedná o věci jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly. Proto by tedy byly z výkonu rozhodnutí prodejem movitých věcí vyloučeny. Ohledně rybářských prutů by bylo nutné prohlášení dárce o tom, že Vám rybářské pruty daroval k narozeninám s jeho úředně ověřeným podpisem.