možnost náhrady způsobené škody při prodeji bytu v exekuci

1 odpověď

Mělo by prosím smysl napadnout prodej svého bytu v exekuci, kterým mi byla způsobena škoda ve výši nejméně 331.000 Kč, nebo se domáhat náhrady způsobené škody?

Když jsem se sám na počátku roku 2011 pokusil svůj byt v Praze prodat, měl jsem kupce, který nabízel 1.360.000 Kč + úhradu provize realitní kanceláři + úhradu daně z převodu nemovitosti (mohu doložit emailovou komunikaci s realitní kanceláří, která prodej bytu sjednala). Banka, která měla na byt zástavní právo z důvodu poskytnutí hypotéky a úvěru na koupi bytu, tehdy prodej bytu podmínila doplacením dalších 160.000 Kč, které by pokryly veškeré mé závazky vůči ní. Takovou částku jsem si vzhledem ke své finanční situaci nemohl dovolit zaplatit ani od někoho půjčit. Prodej se proto neuskutečnil a místo toho došlo k exekuci.

V rámci exekuce byl byt letos v létě vydražen za částku 1.281.000 Kč. Z této částky budou dále odečteny náklady na exekuci ve výši cca 252.000Kč (mohu doložit příkaz k úhradě nákladů exekuce či usnesení o příklepu v dražbě). Banka tak obdrží maximálně 1.029.000 Kč.

Tím, že se prodej bytu neuskutečnil již v roce 2011, jsem tak díky bance přišel nejméně o 1.360.000-1.029.000=331.000 Kč + úroky, které si banka neustále počítá.

Mohu se, prosím, domáhat náhrady způsobené škody nebo prodej bytu ještě nějak zastavit či snížit nehoráznou odměnu exekutora?

Děkuji

Pokud jsem to dobře pochopil, tak jste mohl prodat nemovitost, ovšem banka nesouhlasila s prodejem a proto došlo k exekučnímu prodeji nemovitosti. Banka tedy byla věřitelem, který s prodejem nesouhlasil kvůli snížení možnosti uspokojení své pohledávky. Toto byl ovšem zákonný postup. Ačkoliv se tedy cítíte poškozen, náhrady škody se po bance domáhat nemůžete. Odměna exekutora se počítá z vymožené částky, její snížení proto není možné.