Kdy je možné nařídit exekuci

10 odpovědí

Dobrý den, dostali jsme se s přítelem do nepříjemné situace. Před několika lety, kdy byl přítel ve finanční tísni mu pomohla jistá dáma. Pomáhala mu např. s koupí uhlí a zajištění ostatních věcí nezbytně nutných k žití. Žádnou směnku ani nic takového nepodepsal. Bylo to jen ústní dohodou. Nicméně, od loňského jara, kdy byl příteli snížen úrok z hypotéky (tak zněla ústní dohoda s dámou) přítel začal splácet dluh v měsíčních splátkách (po 5-ti tis.), ačkoliv nikdy od dámy neobdržel žádný peněžní doklad, dle kterého by měl splácet. Po cca 3 měsíčním dožadování jisté dámy, jsme obdrželi v srpnu 2014 do schránky soupis částky, kterou ještě partner prý dluží. Je to cca 30tis. Kč. Soupis, který nám dala do schránky je datován od listopadu 2013, kdy už jsme dávno platili, ve formě datum-částka-zbývající dluh. Bez podpisu, bez ničeho. Nyní, když jsme dámě oznámili, že nebudeme dál platit, jelikož nevíme dle jakých podkladů a kolik opravdu dlužíme (papír ze schránky nebereme jako doklad, dle kterého je partner stále povinnen platit) je nyní ze strany dámy partnerovi vyhrožováno exekucí. Jak se můžeme v tomto případě bránit, když nám dáma nehodlá doložit žádné peněžní doklady, dle kterých by bylo prokazatelné, kolik peněz ještě partner dluží? (např. doklad o platbě uhlí atd.) Neměla by nám dáma nejdříve tyto podklady doložit, než začne vyhrožovat exekucí? Může dáma požádat o exekuční řízení na někoho, kdo vlastně ani nemá v ruce podklady o částce, kterou dluží? Papír ze schránky přeci nemůže sloužit jako oficiální oznámení o výši dluhu. Na papír může přeci dáma napsat, co chce. Chtěli bychom se vyhnout nepříjemnému řízení s exekutorem za dluh, u kterého vlastně ani nevíme oficiálni výši. Předem Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den, Erika

Dobrý den. Exekuci nelze nařídit bez vykonatelného exekučního titulu. Pokud tedy třetí osoba hodlá nařídit exekuci na Vašeho přítele, bude jej muset nejprve zažalovat u soudu. V soudním řízení bude prostor pro dokazování, tj. dotyčná bude muset dokázat, že dluh opravdu existuje a v jaké výši. Naopak Váš přítel bude mít prostor provést zápočet již zaplacených částek proti uplatněnému dluhu.

Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže pro dotyčnou bude i těžké přítele zažalovat, pokud nemůže dokázat, že přítel ví o skutečné výši dluhu? Pokud by došlo k soudnímu řízení, jak může přítel dokázat kolik a kdy jí zaplatil, když si nepředávali žádné doklady o platbě? To platí i pro dotyčnou, jak dokáže, že jí přítel něco nezaplatil, když mezi s sebou nemají žádné papíry o platbách? A teď mu defakto vyhrožuje přes SMS. A nemůže dotyčná vyplnit-jak jsem viděla na internetu-jen nějaký online formulář a nějaká kancelář převezme vymáhání za ní? Ještě jednou děkuji za odpověď

Dobrý den. Výše dluhu bude vyčíslena v předžalobní výzvě, pokud tato výzva nebude zaslána, pak přímo v žalobě. Že dlužník nezná konečnou výši dluhu není překážkou podání žaloby. Pokud neexistují doklady o platbách, existuje důvodný předpoklad, že žádné platby provedeny nebyly. Podle teorie důkazního břemene musí každý své tvrzení dokázat, tj. dokázat že vznikl dluh bude muset žalující, že však bylo na dluh částečně plněno musí prokázat žalovaný. Samozřejmě, že dotyčná může nechat pohledávku vymáhat někoho jiného, možnost nechat se zastoupit je zcela legální.

Děkuji za odpověď, takže nám stejně nezbývá nic jiného než nadále platit dotyčné, dokud si ona sama neřekne, že už peníze každý měsíc nepotřebuje. Má dotyčná povinnost předložit nám podklady, dle kterých nám exekucí vyhrožuje? Děkuji

Proč by nezbývalo nic jiného než nadále platit? Pokud tvrdíte, že dluh neexistuje nebo je nižší, proč byste platili dokud si sama neřekne, že peníze nepotřebuje? Podle § 1791 odst. 1 občanského zákoníku je věřitel povinen prokázat původ závazku. Proto by měla podklady k výši a původu závazku předložit.

Děkuji, takže pokud se opřem o §1791 odst. 1 občanského zákoníku, měli bychom tedy alespoň docílit skutečné výše dluhu. Nato bychom se hnuli z místa, jelikož víme kdy a jak jsme spláceli, ale tedy přítel, bohužel, nemá žádná potvrzení o předání peněz. Pokud dotyčnou tedy zažádáme, aby nám prokázala původ závazku, je povina nám dát, dle výše uváděného §, alespoň kopie? Děkuji

Prokázat neznamená předat do rukou, ale pouze prokázat, tj. např. zapůjčit.

Takže stačí, když napíše jen do SMS. Vždyť my nevíme, kolik účtenek atd. má k dispozici-tudíž neznáme přesnou částku. To nemusí nějak doložit? Když mi jen zapůjčí účtenky o platbách, znamená to, že už mi tímto doložila výši dluhu? Potřebovali bychom, abysme měli v ruce něco, co můžeme použít, pokud pořád bude chtít, abychom jí spláceli a vlastně už dávno může být i splaceno a my to nebudeme ani vědět. Prosím Vás jen o stručnou radu, jak dále postupovat.

Nestačí něco napsat do sms. Podle § 1791 odst. 1 občanského zákoníku je věřitel povinen prokázat původ závazku. Pokud něco napíše do sms, nic to přeci neprokazuje. Jak dále postupovat? Chtějte, aby paní prokázala původ závazku. Tak zjistíte i jeho výši. Poté jí vyúčtujte provedené platby a doplaťte zbytek.

Dobré ráno, na dnešek, dle Vašich rad, dotyčná přijala osobní schůzku. Uvidíme, zda bude účelná :-) Mnohokrát Vám děkuji. Pokud by dotyčná ještě chtěla vyhrožovat nečím jiným, ještě se Vám ozvu. Moc jste mi pomohl. Děkuji