Úročení přeplatku exekuce

1 odpověď

Dobrý den, měla jsem velké potíže s exekucí, kvůli dluhům bývalého manžela. V říjnu 2013 jsem byla vyzvána k dobrovolnému plnění. Byť to bylo přemrštěné, vše jsem okamžitě zaplatila, abych měla pokoj. Nicméně - podala jsem žádost o zastavení exekuce a uvedla důvody. Téměř po roce mi byl poslán přesný výpočet nákladů exekuce. Protože jsem tomu nerozuměla, navíc jsem byla vyděšená, že bych snad zase měla něco platit, obrátila jsem se na soudní exekutorku s prosbou o vysvětlení. Bylo mi sděleno, že mám u nich přeplatek. Kdybych se nezeptala, těžko bych se něco dozvěděla, protože písemně mi nebylo sděleno nic. Zajímalo by mě, zda můžu žádat nějaké úroky z částky mi byla vymezena neprávem a kterou jsem před rokem neoprávněně zaplatila. Exekutoři si účtují úroky za každý den z prodlení, částka naskakuje nesmírně rychle. Zajímalo by mě, jak je to v opačném případě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. O úroky můžete požádat až od okamžiku, kdy bude exekutor v prodlení s vracením peněz, tj. nejprve jej musíte požádat o vrácení přeplatku a stanovit přiměřenou lhůtu, až po marném uplynutí této lhůty můžete žádat úroky. Exekutoři úroky účtují, neboť je tato povinnost stanovena v exekučním titulu a je to navrženo v návrhu na nařízení exekuce, jde tedy o situaci, kdy je již dlužník v prodlení.