Odmítnutí dědictví v exekuci

1 odpověď

Dobrý den,
mám exekuce, pobírám invalidní důchod, zůstává mi pouze nezabavitelná částka. Nedávno mi zemřela matka, po které bych měla zdědit jistý finanční obnos. Ráda bych se zeptala, zda je možné dědictví odmítnout (a vzdát se ho např. ve prospěch svého syna) nebo zda dědictví musím přijmout a seberou mi ho exekutoři.
Děkuji za odpověď

Dobrý den. Za dědice ve vlastním slova smyslu považovat jen toho, komu bylo rozhodnutím soudu dědictví potvrzeno nebo kdo se stane nabyvatelem poměrné části dědictví, popřípadě určité hodnoty ze zůstavitelem zanechaného majetku na základě soudem schválené dohody o vypořádání dědictví. Do té doby je nutno osobu ucházející se o dědictví považovat jen za potencionálního dědice, který ještě není nositelem práv a povinností spadajících do dědictví, ale který se jím stane se zpětnou účinností k době zůstavitelovy smrti až na základě výsledku řízení o dědictví. Odmítnutím nebo zřeknutím se dědictví tedy není porušen zákaz nakládání se svým majetkem, protože do pravomocného ukončení dědického řízení nejste dědicem. Dědictví můžete odmítnout, toto ovšem nelze učinit ve prospěch konkrétní osoby. Dědictví se rovněž můžete vzdát ve prospěch jiného dědice, musí se však jednat o již povolaného dědice, nikoliv o Vašeho potomka.