Zohlednění nezaměstnané dcery při exekučních srážkách ze mzdy

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně exekuce na plat a posuzování dětí. Mám exekuci na plat a dvě děti, jedno studuje a starší 20 let je vedena na úřadu práce a hledá zaměstnání. Je společně s se mnou hlášena trvale v bytě a bydlí také na stejné adrese. Zaměstnavatel mi do životního minima strhává jen nezletilého syna a na dceru už nebere ohled. Ale já si myslím že pokud nemá stále práci která se bohužel těžko hledá že mám k ní pořád vyživovací povinnost. Já SAMA JSEM HLEDALA PRACÍ 3 ROKY A DÁ SE ŘÍCT ŽE JSEM I PROSILA TAKŽE VÍM ŽE JE TO VELICE TEŽKÉ. ale nemám peníze navíc nebot není počítána do životního minima. jak to teda je? Děkuji předem za odpověd.

Dobrý den. Pro účely srážky ze mzdy je zohledňována každá osoba, které jste povinna poskytovat výživné. Výživné lze podle § 911 občanského zákoníku přiznat, pokud se oprávněný není schopen sám živit. Za schopnost sám se živit je judikaturou dlouhodobě považováno definitivní ukončení vzdělání maximálně však do 26 roku života. Pokud je tedy Vaše dcera evidována na úřadu práce, nejste jí povinna poskytovat výživné a nelze ji zohlednit při výpočtu exekuční srážky ze mzdy.