Exekuce dohoda o provedení práce

1 odpověď

Dobrý den,

jsem student deního studia Vš (24 let). V minulosti jsem neuhradil pokutu za jízdu na černo. Nyní jsem v exekuci. Snažím se dluh splácet, ale exekutor neustále vyhrožuje, že jakmile zjistí nějaký můj příjem, tak ho zabaví. Nesnažím se unikat zodpovědnosti - snažím se dluh umořit opravdu. Mám u jedné firmy, kde pracuji jako brigádník dohodu o provedení práce. Výdělek se pohybuje okolo 5000 kč měsíčně. Zároveň uplatňuji úlevu na dani (tzv. růžový papír). Chtěl jsem se zeptat, zda je možné, aby mě exekutor u této firmy nějakým způsobem vypátral a nařídil exekuci? Je vůbec možné, aby exekutor zjistil, že u této firmy pracuji, pokud se jedná pouze o brigádu na dohodu o provedení práce? Spíše než o obavu ze zabavení peněz se mi jedná o ostudu, kterou by mi to způsobilo. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Orgány státní správy a samosprávy mají ze zákona povinnost sdělit exekutorovi údaje o majetku povinného, které jsou jim známy z jejich úřední činnosti. Jelikož uplatňujete slevu na dani, respektive máte zdanitelný příjem, budou informace o Vašem výdělku na žádost exekutorovi sděleny. Dohoda o provedení práce není uvedena v ustanoveních o srážkách ze mzdy a jiných příjmů (na rozdíl od dohody o pracovní činnosti), je proto třeba ji považovaž za exekuovatelnou jako tzv. exekuci jiné pohledávky. Spíše než ostudy bych se obával dalšího průběhu exekuce, na Vašem místě bych se snažil exekuci co nejdříve splatit i za cenu dočasného omezení životního standardu.