Exekuce na přeplatek daně z příjmu

1 odpověď

Dobrý den, je mi jasné, že do exekuce spadají i roční vyúčtování daní, ale zajima mne v jaké vyši? Když si jednou za rok udělám daně na tři děti i manželku tak je to dost peněz cca 40000 Kč. Do jaké vyše má nárok exekutor udělat srážku? Je to pocitane nějak procentuálně nebo může vzít veškeré peníze najednou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Vratný přeplatek na dani z příjmu fyzických osob tvoří část záloh na daň z příjmu, které byly ze mzdy povinného zaměstnance odvedeny, a netvořily tak základ pro výpočet srážky. Srážky tedy byly prováděny v nižší hodnotě, než prováděny být měly. Ačkoliv názory na tuto problematiku nejsou jednotné, je judikaturou postaveno najisto, že přeplatek není tzv. jinou pohledávkou a nelze jej proto zabavit celý. Měly by proto být zohledněny všechny daňové bonusy (na děti i na manželku) a srážka by se měla vypočítat jako u srážek ze mzdy.