Exekuce na manželku, manželé více jak 15 let od sebe

1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz jestli se dá zasáhnout proti exekuci. Rodiče spolu nežijí už více jak 15 let otec si zřejmě nedávno vzal pujčku a dluží 100000 jelikož nesplácí padla exekuce matce na učet. Děkuji za každou radu

Dobrý den. Pokud rodiče nejsou rozvedeni, je celá záležitost teoreticky v pořádku, neboť podle § 262a odst. 2 občanského soudního řádu exekuci srážkami ze mzdy nebo jiného příjmu manžela povinného, přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu, přikázáním jiné peněžité pohledávky manžela povinného nebo postižením jiných majetkových práv manžela povinného lze nařídit tehdy, jde-li o vydobytí dluhu, který patří do společného jmění manželů. Ovšem pokud spolu rodiče nežijí více než 15 let, je takovýto výkon exekuce v rozporu s dobrými mravy. Matka proto může podat návrh na částečné zastavení exekuce podle § 55 exekučního řádu ve spojení s § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu, tedy že výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který exekuci nelze vykonat. Tímto důvodem je právě rozpor s dobrými mravy, přičemž v návrhu bude muset popsat a doložit, že s otcem již více než 15 let nežije a exekuce je tak v rozporu s dobrými mravy.