Exekuce na mzdu a na účet současně

1 odpověď

Dobrý den. Mám exekuci (5/2014) na plat a zároveň zablokovaný účet. Rozumím co to znamená a co mi "má" zůstat. Ale
1. Musím platit výživné na děti
2. Mám prokazatelný spotřebitelský úvěr, který jsem doposud platil bez prodlení (exekuce je z jiného důvodu).
Zablokovaním účtu nejsem schopen plnit tyto dva závazky tedy mi nastane škoda. V prvním případě po mě půjde asi úřad a ve druhem to dopadne další exekucí.
Exekutor mě odbyl, že je to má věc. Na splátkovém kalendáři jsme se nedomluvily, chtěl cca 90% mého měsíčního příjmu.
Dá se tedy proti tomuto rozhodnutí nebo škodě (nevím jak přesně to nazvat) nějak bránit?
Děkuji za odpověď

Dobrý den. Mzdu lze exekucí postihnout pouze částečně srážkami. Při postižení účtu se však nezkoumá, odkud pocházejí peníze na něm uložené. Souběh těchto způsobů provedení exekuce je obcházením zákona. Chcete-li získat zpět částky naposledy zaslané na účet, můžete se obrátit na exekutora. Pokud mu doložíte původ peněz na účtu (např. prostřednictvím posledních výpisů z účtu), mohl by uvolnit poslední mzdu. Nedosáhnete-li takto řešení situace, podejte u exekutora nejpozději do 15 dnů návrh na částečné zastavení exekuce pro její nepřípustnost podle § 268 odst. 1 písm. h občanského soudního řádu - výkon rozhodnutí je nepřípustný, protože je tu jiný důvod, pro který rozhodnutí nelze vykonat. Uveďte a doložte, že je přikázáním pohledávky z účtu postižena mzda a jedná se tedy o obcházení smyslu a účelu zákona. V návrhu musíte označit exekutora, včetně adresy jeho sídla, uvést exekuční značku, dále označit sebe včetně data narození nebo rodného čísla, uvést datum a vlastnoručně jej podepsat. Rovněž můžete zrušit bankovní účet a mzdu přebírat v hotovosti.