Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.431

Dluh za elektřinu u ČEZ a vězení, trest odnětí svobody

7 odpovědí

Dobrý den, rád by se ještě jednou zeptal. Dne 25. 4. 2013 by mi měl v Chrudimi proběhnout soud kvůli dluhu u skupiny ČEZ. Dluh vnikl konec konců kvůli tomu, že zemřel nevlastní otec, na kterého byla elektřina napsaná. Mamka tehdy s toho byla špatná tak jsem elektřinu nechal napsat na sebe. Poté jsme pravidelně platili zálohy na elektřinu. Bohužel vznikl nedoplatek za roční vyúčtování. Tehdy mi ČEZ poslal, že mam zaplatit kolem 20 tisíc ale u soudu u mě chtějí 14.038,00 Kč já by se Vás chtěl zeptat, co mi vše za ten to dluh hrozí. Je mi 26let a mam důchod druhého stupně ve výši 5605 Kč měsíčně. Děkuji Vám předem za vaší odpověď.

Martin Graulich

Dobrý den, už jsme spolu jednou mluvili v rámci běžného odpovídání dotazů (nekdy v týdnu jestli se nemýlím). Řekněte mi prosím, co konkrétně byste potřeboval vědět.

Navrhovala bych jít ještě nahlédnout do spisu, případně ještě než bude soud požádat u soudu o bezplatnou právní pomoc, s ohledem na Váš zdravotní stav a výši vyměřeného inv. důchodu.

Pokud pujdete nahlížet do spisu - ověřte si zda nedošlo k promlčení dluhu, zda byla podána předžalobní výzva (pak byste toti nebyl povinen hradit druhé straně náklady řízení podle § 142a občanského soudního řádu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

No spíš mi jde o to jestli mi soud může dát něco horšího než jen splátkoví kalendář. Já mam docela strach aby mě neposlal do vězení. Děkuji předem

Již prve jsem Vás informovala, že český právní řád, nezná institut vězení pro dluhy. Do vězení Vás určitě nedají.

Nejdříve zkontrolujte, že není pohledávka promlčená, jinak vzneste námitku promlčení, dále až uvidíte e má soud dlužnou částku za prokázanou, navrhněte e byste se chtěl domluvit o splátkovém kalendáři.

Vaši konverzaci si nezavřu, to znamená že pokud se se mnou budete chtít po soudu poradit, budete mi moci napsat. Souhlasíte?

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji Vám mnohokrát za vaší pomoc. Určitě vás budu kontaktovat jak cel záležitost dopadla. Děkuji vám za rady jak můžu postupovat. V pondělí se do všeho pustím. mam čas do čtvrtka. Přeji vám pěkní den

Držím palce, ať vše dobře dopadne. Konverzaci neuzavřu, jak jsme se domluvili. Hezký den i Vám

Dobrý den, 25. dubna 2013 jsem měl soud tak jak jsem Vám již psal. Píši vám jelikož jsem Vám to slíbil. Soud dopadl relativně dobře ale mohl dopadnout líp kdyby měl jeden jediní důkaz a to nejlépe papírově. Soud rozhodl tak že jsem se právníkem od společnosti ČEZ dohodl že dlužnou částku plus poplatky budu splácet po 600 Kč měsíčně od následujícího měsíce a vždy mam na to až do posledního dne. Tohle nabylo právní moci ihned. Mno a kdyby měl důkaz nejlépe písemní že jsem ČEZ žádal o kontrolu hodin a elektřiny jelikož se mi částka zdála hodně vysoká tak jsem byl zproštěný viny.

Paní doktorko já Vám velice děkuji za radu a pomoc. Kdyby mohl tak kdyby v budoucnu zas potřeboval nějak poradit kdyby se na vás mohl zas nějak obrátit. Moc vám děkuji. Jinak proti rozsudku se už odvolat nedá. Děkuji Vám moc

Dobrý den, jsem moc ráda, že to takhle dopadlo, až celou částku doplatíte, určitě požádejte ČEZ o potvrzení uhrazení nedoplatku, že vůči Vám žádnou pohledávku již neevidují - aby časem nechtěli například dlužnou částku vymáhat exekučně.