Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.752

Postup výpočtu příplatku za víkendy - přechod pátek-sobota, neděle-pondělí

2 odpovědi

Dobrý den, zaměstnavatel nám počítá připlatky za práci způsobem, který mi nepřipadá správný. Pracuji ve směnném provozu a to vždy 12 hod. od 7:00 - 19:00 hod a od 19:00 - 7:00 hod. Pokud vyjde noční směna na svátek, který začína až nasledujicí den zaplatí nám jen od půlnoci 7 hod. Stejně postupuje při příplatku za víkendy. Za noční kterou nastoupím v pátek dostanu zaplaceno jen 7 hod. od půlnoci. Příplatky za noční jsou nám placeny jen 8 hod a to od 22:00 do 6:00 hod.
Prosím o informaci, zda je tento postup v pořádku.
Děkuji

Dobrý den,

Výpočet je dle Vámi popsaných skutečností správný.

1) zákoník práce stanoví že příplatek za noční práci je vyplácen za dobu od 22.00 do 6.00 (§ 78 odst. 1 písmeno j) zákoníku práce)

2)v případě svátků vám vznikn nárok na proplacení od 00.00 do 7.00, případně od 19.00 do 24.00, podle směny kterou sloužíte - neboť jde tedy o určitý den svátku, např. 1.5. Do práce nastoupíte bud už 30.4. tedy sloužíte od půlnoci do 7., kdy je 1.5.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Ne tahle odpověď je dostačujicí. Děkuji Vám.