Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.714

Patří půjčka jednoho z manželů na automobil do SJM?

3 odpovědi

Dobrý den s manželem jsem se rozvedla 8.10.2012 a brali jsme se 10.10.2010 dva dni po svatbě si muj exmanžel šel půjčit ke svému šéfovi 160.000 Kč a druhý den koupil ojetý osobní automobil, který nechal napsat na sebe.
Chtěla jsem se zeptat, jestli pohledávka půjčky od šéfa se kterým mimo jiné sepsali smlouvu a měl tam i svého kamaráda ručitele, spadá do společného jmění manželů SJM. Teď mám auto schované již rok já a řekla jsem mu, že auto prodáme a každý z něj bude mít půl, jelikož já měla před svatbou své auto, které jsem prodala a částku použila na koupi toho našeho, ale nemám na to nikde doklad. Děkuji

Dobrý den,

v důsledku rozvodu bude nutné provést též vypořádání SJM. vzhledem k tomu, e došlo k zániku SJM. Obávám se, že na půjčku bude nahlíženo jako na závazek SJM, protože vznikl za dobu trvání manželství - museli byste prokázat, že závazek vznikl výlučně Vašemu muži. z Vaší strany by bylo možné uplatnit Vaši pohledávku (peníze vložené z prodeje předchozího auta do koupě nového) formou zápočtu, tedy že auto stálo například 300.000, 160.000 si půjčil Váš muž, a 140.000 Kč jste měla vy z prodeje svého automobilu.

V rámci vypořádání, souhlasím, že nejsnazší by byl prodej automobilu.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Domnívala jsem se,že když spolu sepsali smlouvu a šlo výlučně o jeho půjčku kde figuroval můj ex a jeho kamarád jako ručitel,že je to výhradně jen jeho půjčka.Ještě jsem chtěla když tři roky po rozvodu tedy vříjnu 2015 ani jden z nás nepodá vypořádání co s tím autem bude děkuji moc

Ustanovení § 143 občanského zákoníku stanoví, že závazky, které vznikly některému z manelů nebo oběma manželům za trvání manželství, s výjimkou závazků, které se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů tvoří společné jmění manželů. Z tohoto ustanovení soud vychází dokud druhá strana (tzn. manžel/manželka) neprokáže, že šlo o půjču výlučně dané osoby, která do SJM nespadá.

Pokud nedojde k vypořádání do 3 let, bude automobil-jako movitá věc v podílovém spoluvlastnictví. (§ 150/4 občanského zákoníku).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?