Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.648

Označení viníka dopravní nehody a obvinění pro pomluvu

4 odpovědi

Dobrý den,
jela jsem autobusem, který měl havárii kousek od konečné stanice, kde je minimální provoz a jezdí tam jen místní. Nikomu se nic nestalo ani nedošlo ke škodě na majetku, ale problém má jeho řidič, který řekl, že k havárii došlo, protože uhýbal protijedoucímu autu řízenému panem X jedoucímu prostředkem cesty.Pan X na něj podal trestní oznámení pro pomluvu, že prý auto neřídil.
PČR mě kontaktovala zatím telefonicky a chtěla ode mne informace o tom, kdo protijedoucí vozidlo řídil. Sdělila jsem, že jsem měla pocit, že to byl pan X, protože takové auto tu nikdo jiný nemá. Nic jsem nepodepsala.
Moje dotazy zní: 1. může mě pan X nebo policie obvinit za pomluvu také, když říkám, že MÁM POCIT, že auto řídil on?
2. Jaký bude další průběh řízení pro řidiče busu - (PČR zatím kontaktovala jeho zaměstnavatele a další cestující, ale ne jeho)?
3. Co může řidič busu udělat, aby prokázal "svou nevinu"? Dodávám, že samotná havárie nebyla vyšetřována.
Děkuji za odpověď.. Eva

Dobrý den,

k vašim otázkám, zda Vás může obvinit za pomluvu - samozřejmě na Vás trestní oznámení podat může, nicméně policie by takové oznámení odložila ařízení zastavila jako nedůvodné.

Další průběh pro řízení řídiče autobusu - tedy policie celou záležitost prošetří, pokud nenajde nějaké důvody odůvodňující další šetření, řízení zastaví, případně překvalifikuje jako přestupek.

Co může řidič autobusu udělat - měl by se řádně dostavovat na předvolání, případně se z nich řádně omlouvat, dále může nahlížet do spisu, případně podat vysvětlující doplnění skutečností.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď, co se týče 1., chápu a rozumím. Jen mám ještě dotaz, zda existují nějaké termíny, v rámci kterých třeba musí PČR věc vyřešit? Mám obavy,že čím více se to povleče, tím bude horší třeba dokázat, zda to byl opravdu pan X..

Lhůty pro skončení vyšetřováníjsou stanoveny v § 167 trestního řádu: do 2 - 3 měsíců podle právní kvalifikace případu, dále je zde možnost policie žádat prodloužení této lhůty.

Děkuji moc.