Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.515

Nesouhlasící vyúčtování služeb městského nájemního bytu - kam podat stížnost?

3 odpovědi

Dobrý den.
Bydlím v nájemním městském bytě a nesouhlasím s vyúčtováním.
Kam se mám obrátit, když město (vlastník) to řešit nechce.
Opakuje se to každoročně.
Děkuji

Dobrý den,

jako nájemce máte ze zákona právo (§ 2252 NOZ), aby Vám město jako pronajímatel umožnilo nejpozději do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období nahlédnout do vyúčtování nákladů na poskytnuté služby za minulý kalendářní rok, jakož i pořídit si z vyúčtování výpisy, opisy nebo kopie, totéž platí o dokladech týkajících se účtovaných nákladů.

Odmítne-li Vám umožnit do těchto dokumentů nahlédnout, budete se muset obrátit na soud, aby městu takovou povinnost uložil. Nejprve bych však zaslala doporučeně nebo na dodejku městu jakožto pronajímateli písemnou žádost o umožnění nahlédnutí do vyúčtování nákladů. V žádosti bych uvedla přiměřenou lhůtu, pro umožnění nahlédnutí, uplynula-li již lhůta 4 měsíce od skončení zúčtovacího období.

Zároveň je důležité, jakým způsobem je ve Vašem domě proveden rozpočet nákladů na jednotlivé vlastníky bytů. Pokud má každý byt na jednotlivých poskytovaných službách (např. měřiče na radiátorech, vlastní vodoměr ad.) své měřiče, platí každý, to co spotřebuje. Pokud se však rozpočítává spotřeba mezi všechny vlastníky podle velikosti bytu, je možné, že některý vlastník nebo vlastníci mají dvakrát či vícekrát větší spotřebu než ostatní a pak na ně takto můžete doplácet.

Máme každý svůj měřič. Ale pokud jim na hlavním měřiči u paty domu vyjde větší číslo, než nám všem na našich měřičích v bytech, tak nám prostě zvednou cenu vody, a tím se zaplatí (my zaplatíme) rozdíl. A cena tepla se nedá dopočítat vůbec. Máme společný kotel, celou zimu nám v poledne vypínali "teplo" a v 17 hodin ho pustili. Tak byl zřejmě nastaven kotel. A přesto platíme za 48 m podlahové plochy 17 177. -Kč! Celkové náklady na bydlení v novém domě (10 let) v našem bytě o 60 m2 platíme 43 987. - Kč ročně. Jenom od loňského vyúčtování se nám zvedli výdaje o cca 5 tisíc.

V tomto případě těžko něco jako jednotlivec kromě již výše uvedeného zmůžete. Pokud stejný názor zastávají i ostatní nájemníci, obraťte se se svou žádostí na město jako pronajímatele společně. Zároveň také záleží, o jaký byt se jedná a zda je možné u takového bytu zajistit nějakou úsporu nebo snížení nákladů energií.