Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.601

Zaměstnavatel nevyplatil mzdu a lže že ji poslal poštou - postup vymáhání mzdy

2 odpovědi

Dobrý den,
26.3.2014 jsme dohodou uzavřeli pracovní poměr, zaměstnavatel mi stále nevyplatil mzdu za měsíc březen 2014, stále mi lže, že mi ji již zaslal poštou. Na poště nic není, jsem z Teplic a zaměstnavatel bydlí a sídlí ve vedlejší ulici. Jak postupovat.
Děkuji Krátká.

Dobrý den,
mzda je podle ustanovení § 141 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, splatná po vykonání práce a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu, tzn. , mzda za březen 2014 byla splatná nejpozději do 30.4.2014.
Jestliže bylo v pracovní smlouvě stanoveno, že Vám zaměstnavatel bude zasílat mzdu na účet, je tento způsob výplaty mzdy pro něj závazný a nemůže způsob výplaty mzdy jednostranně bez vážných důvodů měnit.
Doporučuji Vám zaměstnavatele písemně vyzvat k zaplacení dlužné mzdy za daný měsíc a v této výzvě mu určit přiměřenou lhůtu (např. lhůtu 14 dnů) k uhrazení dlužné mzdy. Zároveň bych ho ve výzvě upozornila, na možnost vymáhat dlužnou mzdu z Vaší strany soudně, pokud Vám ji v stanovené lhůtě nevyplatí. Následně pokud Vám peníze ve stanovené lhůtě nezašle, se můžete obrátit na soud s žalobou. K žalobě poté přiložíte výzvu. Z toho důvodu doporučuji výzvu zaslat doporučeně nebo na dodejku.
Dále můžete dát podnět Oblastnímu inspektorátu práce, ve kterém ho upozorníte na chování Vašeho bývalého zaměstnavatele.
V případě, že se Váš zaměstnavatel dostal do platební neschopnosti a bylo-li zahájeno insolvenční řízení na Vašeho zaměstnavatele, můžete požádat o vyplacení dlužné mzdy úřad práce.

děkuji