Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.808

Příspěvek na bydlení - dokládání příjmu

1 odpověď

Chtěl bych si zažádat o příspěvek na bydlení. V rámci té žádosti se musí dokládat příjem. Já však pracuji tak částečně "načerno", respektive ve mzdovém výměru mám bohužel napsaných nějakých 8500, i když reálně vydělávám nad 20 tisíc v hotovosti. Takže si vlastně nájem ani nemůžu dovolit z toho příjmu na papíře. Na reálný příjem doklad nedostanu. Mám obavy z toho, že mi nebudou ten příjem věřit, že se mi kouknou na bankovní účet a pak z toho budu mít problémy (vklady, platby atd.). Teoreticky by se dalo vymluvit, že mi přispívá matka, která mi přispívá už od té doby, co jsem studoval, jakože se jí tím příspěvkem snažím odlehčit. Ale těžko říct, jak by to obstálo. Jaký postup byste mi doporučili? Mám radši žádost vůbec nepodávat? Jak je realistické, že mi ty příjmy budou vyšetřovat? Bude problém, že mám peníze uspořené na účtě, že tam mám vyšší vklady, platby atd. ? Peníze by se v dnešní době hodily, tak zvažuju, jestli to stojí za to riziko, že z toho budu mít problém.

Dobrý den,

obecně se jako podklad k žádosti o příspěvek na bydlení nemusí dokládat výpisy z účtu. Je však nutné nějak prokázat, že řádně platíte nájemné a platby za služby, kdy toto postačí prokázat jen výpisem konkrétních plateb. V řízení o žádost úřad sám vzhledem k bankovnímu tajemství výpisy z účtu žádat nebude. Obecně však výpisy z účtu žádány nejsou. Úřad práce je propojen s informačním systémem Finančního úřadu a OSSZ. Pokud by se nějakým způsobem (na udání) úřad dozvěděl o faktické výši Vašich příjmů, pak Vám může uložit povinnost dávky zpětně vrátit.