Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.661

Péče o osobu blízkou a nárok na neplacené volno v zaměstnání

6 odpovědí

Dobrý den, chci se starat o imobilního otce, je možné abych byla stále zaměstnána , ale měla tzv. neplacené volno po dobu péče? Je to možné? Děkuji Jarka

Dobrý den, na neplacené volno podle ustanovení § 199 ZP, máte nárok pakliže Vám jej zaměstnavatel udělí.

Dále jsou zde možnosti pracovního volna spolu s náhradou mzdy - dle vyhlášky 590/2006 Sb, bod 8 - to je především doprovod k lékaři.

Dále Vám vznikne nárok na ošetřovné po dobu 9 dní, z titulu § 39 odst. 1 písmeno a) bod. 2.

Ve Vašem případěc(předpokládám že půjde o dlouhodobější záležitost) bych zvážil, zda je možné Vaši práci vykonávat z domova jako tzv. domácký zaměstnavatel.

Případně se informujte na správě sociálního zabezpečení jak se stát asistentkou souciální péče pro imobilního člověka, pak by Vám plynuly peníze od České správy sociálního zabezpečení.

A dále lze žádat o přípspěvek na péči ve výši cca 12.000 Kč - pro bližší info se prosím obraťe na správu sociálního zabezpečení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Velmi Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Ať se Vám daří Jarka

Děkuju, nápodobně:)

Napadla mě ještě jedna otázka, zkoumala jsemn§199 ZP. Práci z domu nemohu vykonávat, jsem prodavačka. Pokud by mi zaměstnavatel vyhověl a dal neplacené volno na péči o osobu blízkou, kdo mi bude platit sociální a zdravotní pojištění ? Děkuji

Budete nadále zaměstnaná (předpokládám, že máte pracovní smlouvu) - tedy zaměstnavatel.

Pokud pracujete na dohodu, budete si platit sama, neboť nedosáhnete na hranici 10.000 Kč, kdy by Vás musel zaměstnavatel přihlásit na ČSSZ.

Děkuji