Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.112

Neoznámení změny nové adresy dítěte a křivé nařčení z neplacení výživného, alimentů

3 odpovědi

Dobrý den,
prosím o radu ohledně nařčení z neplacení výživného.
Bývalý přítel, který má u sebe moje děti, se potřetí v tomto roce přestěhoval. Novou adresu mi oznámil formou SMS pouze tak, že napsal ulici, číslo domu a město. Nenapsal, co má adresa znamenat. S dětmi se nestýkám, protože mi to nechce dovolit - to už řeší soud.
Na dotaz co je tou adresou míněno mi už neodpověděl. Výživné jsem poslala na starou adresu. Přišel mi dopis od soudu, že jsem nezaplatila výživné, a že mi to bude strháváno přímo z platu a že mi z platu strhnou i ten dluh.
Na soud jsem poslala odvolání s důkazy, že jsem zaplatila a že jsem se snažila zjistit, co ta adresa znamená - ofocené sms a e-mail.
Co v takovém případě můžu dělat? Mohu dostat nějakou satisfakci za to, že jsem byla křivě obviněna? Nejedná se o krádež, o podvod, o křivé nařčení, které jsou trestné? Tímto mi ohrozil i pozici v zaměstnání, protože tam pracuji s penězi a zaměstnavatel tak může nabýt domnění, že jsem nespolehlivá, co se peněz týká? Může se jednat o poškození dobrého jména?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v případě placení výživného je z hlediska důkazu spolehlivější posílat výživné na účet. Bylo-li stanoveno nebo jste se s otcem dítěte dohodla na jiném způsobu úhrady, je nutné mít vždy doklad o úhradě. Jestliže jste proti rozhodnutí soudu podala včas odvolání, počkala bych prvně na výsledky odvolacího řízení.
Rozumím-li sdělení ve Vašem dotazu správně, tak otec dítěte částku, kterou jste poslala dvakrát na starou adresu, nepřevzal? V tomto případě by rozhodně nešlo o krádež ani podvod. Samozřejmě jednání otce bylo nesprávné a v tomto případě by soud měl dát za pravdu Vám a rozhodnutí, na základě něhož Vám budou prováděny srážky ze mzdy, zrušit. Zaměstnavateli bych v případě nutnosti, celou situaci vysvětlila.
Možnost domáhat se ochrany osobnosti nebo náhrady škody, bych v tomto případě neuplatnila, zejména pokud bude rozhodnutí v odvolacím řízení zrušeno. V soudním řízení byste musela vznik škody nebo dotčení své osobnosti prokázat.

Děkuji za odpověď. To jsem zapomněla napsat, že ta první platba se zpět nevrátila, dle podmínek pošty se při nevyzvednutí po 25-ti dnech vrací zpět odesilateli. Na poště, kde mělo dojít k vyzvednutí, mi řekli, že složenku už nemají, takže pravděpodobně k vyzvednutí peněz došlo. Ještě čekám na oficiální dokument, který mi pošta zašle.
U druhé platby ještě nejsem o vyzvednutí informovaná, protože tam ta 25-tidenní na vrácení neuběhla.

Obě vyjádření pošty k vyplacení částky si uschovejte jako důkaz pro prokázaní Vašeho tvrzení.