Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.066.035

V rejstříku trestů je trest o kterém údajný pachatel neví - co dělat?

3 odpovědi

Dobrý den,
2007 jsem si nechal poslat výpis z rejstříku trestu (zaměstnání). Byl bez záznamu.
2014 jsem si zažádal o výpis trestu na poště a měl jsem tam 2 záznamy, jeden z roku 1989 a druhý z roku 2000. Dal jsem výpověď, protože mi kolega sehnal lépe placenou práci a od nového měsíce tam mám nastoupit, ale kvůli rejstříku mě tam nevezmou.
Co se mohlo stát? O žádném trestném činu nevím.
Děkuji.

Dobrý den,
zkontrolujte si, zda Vám skutečně přišel výpis z rejstříku trestu na Vaše jméno, příjmení, zda sedí rodné číslo, bydliště a další údaje. Jednou z možností je, že mohlo dojit k chybě a byl Vám omylem zaslán výpis někoho jiného.
V případě, že je vše v pořádku vezměte výpis z rejstříku trestů z roku 2007 a ten současný a reklamujte ho u poskytovatele této služby. Další možností je, že došlo k chybnému záznamu pod Vaše jméno.

Děkuji za odpověd, jen jsem chtěl dodat že tamty dvě věci sedí, ale proč mi je tam před tím nenapsali, mysslíte si že když oba dva donesu k Okr. soudu tak mam nějakou šanci na rychlejší výmaz rejstříku, když teda oni udělali chybu na kterou jsem ted doplatil, protože kdyby to tam uvedli v roce 2007 tak už bych si ho nechal dávno smazat a dnes když platím alimenty a mám pujčky a jsem kvuli tomu bez práce, zatím pouze týden ale co bude dál.

Dobrý den,
Váš dotaz jsem si vyložila jinak. Za předpokladu, že záznamy uvedené ve Vašem výpisu z rejstříku trestů jste sám spáchal, je situace jiná. Vzhledem k tomu, že příčinu záznamů a druh a výši trestů, které Vám byly uloženy neznám, nelze přesně říci, proč k dané situaci došlo.
U podmíněných trestů odnětí svobody dochází k zahlazení odsouzení po rozhodnutí soudu o tom, že se odsouzený osvědčil. U nepodmíněných trestů odnětí svobody lze zažádat o zahlazení odsouzení až po uplynutí zákonem stanovené lhůty (§ 105 zákona č. 40/2009 Sb. , trestní zákoník), v níž odsouzený musí prokázat, že vedl řádný život.
Bylo-li uloženo soudem za spáchaný čin více trestů vedle sebe (např. podmíněný trest odnětí svobody, zákaz činnosti) lze odsouzení zahladit až po uplynutí všech stanovených trestů.
V tomto případě se obraťte na příslušný soud se žádostí o prošetření těchto skutečností, v níž předložte oba výpisy z rejstříku trestů.