Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.071.423

Promlčení pokuty DP za černou jízdu v MHD

4 odpovědi

V únoru 2009 jsem zaplatila pokutu dopravnímu podniku DP a nyní na to běží exekuce. Když je to více jak 4 roky - lze žádát soud o zastavení a doložit platbu starší 4 let? Děkuji.

Dobrý den,

podejte návrh na zastavení exekuce, ve smyslu § 55 exekučního řádu (text zákona je dostupný na stránkách ODKAZ).

Navrhuji sepsat návrh na zastavení exekuce. Uveďte že žádáte o zastavení exekuce, neboť došlo k uhrazení dluhu dne .... , což doložte kopií dokladu o zaplacení.

Pokud na Vás byla nařízena exekuce, musel být vydán rozsudek, kterým Vám bylo uloženo jednak zaplatit pokutu, a jednak náklady řízení. Bylo by možná vhodné navštívit příslušného soudního exekutora a zjistit zda není pouze vymáhána částka nákladů řízení.

Během dneška se pokusím připravit návrh na zastavení exekuce - bude přístupná zde ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji, vím že DP svoje pohledávky prodává a tuto už vymáhala Intrum Justitia, pokud byla pokuta zaplacena před prodejem a přesto pak prodána pohledávka je stejný postup? Nebo lze žádat náhradu exekuce po prodejci zaplacené pohledávky? A lhůta 4 roky - není to již propadlé?

Promlčení nastává po 3 letech, pokud je však v této době zahájeno řízení, promlčecí lhůta neběží. Potom co je vydáno rozhodnutí soudu, běží nová 10 letá lhůta v níž je možno nárok uplatnit. Z tohoto pohledu si myslím, že k promlčení nedošlo.

Zjistěte, kdy byla pohledávka zaplacena, ve vztahu k zahájení řízení, na základě kterého na Vás byla nařízena exekuce. Postupování pohledávek není v tomto směru směrodatné.

Můžete exekutora požádat o odklad exekuce do doby než bude na jisto stanoveno zda dluh trvá či nikoliv.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji, přesně tohle jsem potřebovala vědět.