Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.076.653

Podává se první návrh na zvýšení výživného nebo trestní oznámení pro neplacení alimentů?

4 odpovědi

Dobrý den, výživné stanoveno v r. 2011 1000 Kč, chci vědět, zda se podává jako první návrh
na zvýšení výživného nebo trestní oznámení za neplacení aliementů posledních 16 měsíců. Může
soud rozhodnout zpětně? Synovi je už 12 let. Děkuji mockrát.

Dobrý den,

předně můžete zažádat o zvýšení výživného, s ohledem na potřeby dítěte a s ohledem na jeho věk.

Dále můžete žádat zaplacení dlužného výživného až 3 roky zpětně, v případě nezletilého dítěte.

Potom co soud rozhodne, pokud otec nezačne platit, půžete podat návrh na nařízení exekuce - možnost například srážek ze mzdy, pozastavení řidičského oprávnění a podobně.

Cose týče trestního oznámení - není zde žádný vztah mezi tímto řízením a žalbou na zaplacení dlužného výživného, či zvýšení výživného. Můžete je podat zároveň, nebo trestní oznámení vůbec pro začátek nepodávat, což bych také osobně doporučovala.

Vzor naleznete zde: ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

jste hodna,zpetne platil,spatne ale snazil se,nyni neplati tech 16mesicu,muu tedy zazadat zpetne i o tu vyssi castku,nebo to zase musim cekat,az soud rozhodne..ja dam navrh na zvyseni a oni me to treba schvali,i zpetne za tech 16mesicu.nebo dostanu jen tech 1000kc mesicne.
dekuji

Ano, můžete žádat zvýšení i zpětně - např. k 1.10.2012 na částku 2000 Kč. Navíc pokud byste se dostala do finanční tísně můžete podat předběžné opatření o vyplacení například 4000 Kč, že prostě otec neplatí, podala jste návrh na zvýšení výživného + zaplacení dlužného výživného, ale že jste se v důsledku výše uvedených skutečností dostala do špatné finanční situace.

Nad rámec Vašeho dotazu upozorním na možnost čerpání dávek sociálního zabezpečení - přídavek na díte, příspěvek na bydlení, případně dávky v hmotné nouzi.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

dekujui vam staci mi to.