Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.072.434

Lhůta pro vyřízení odvolání

1 odpověď

Dobrý den. Jsem osoba bez příjmů, neevidovaná na Úřadu práce od 01/2009. Hradila jsem dobrovolně pojistné důchodového pojištění. 28.02.2012 se mi narodila dcera, pojistné nehradím, platila jsem jej dál až do 11/2013 (ač jsem nemusela). Na Pražské správě sociálního zabezpečení jsem požádala o změnu korespondenční adresy, prý se mám odhlásit, neboť po narození dcery pojistné neplatím. Proto jsem se písemně obrátila na Pražskou správu sociálního zabezpečení, kde jsem byla vedena, se žádostí o vrácení platby od doby narození dcery. Přišlo zamítnutí, odvolala jsem se. Dopis jsem odeslala 28.01. Do dnešního dne, tj. 08.03. jsem nedostala odpověď. Předpokládala jsem, že lhůta je 30 dní. Prosím proto o informaci, do kdy mám odpověď v zákonné lhůtě obdržet, případně pokud ji v zákonné lhůtě neobdržím, jakým způsobem se dále postupuje. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud jste podala odvolání proti rozhodnutí Pražské správy sociálního zabezpečení, nezmění-li PSSZ své stanovisko ve Váš prospěch, předá spis do 30 dnů od doručení odvolání odvolacímu správnímu orgánu, tj. České správě sociálního zabezpečení, která v dané věci rozhodne. Ta má povinnost rozhodnout bezodkladně. Není-li možné rozhodnout bezodkladně, je povinna ČSSZ rozhodnout nejpozději do 30 dnů ode dne předání správního spisu odvolacímu správnímu orgánu k rozhodnutí. Tedy lhůta pro rozhodnutí v tomto případě může být delší než 30 dnů ode dne, kdy jste odvolání podala.
Pokud chcete mít jistotu, že Vaším odvoláním se správní orgán zabývá, zavolejte si na Pražskou správu sociální zabezpečení a zeptejte se na stav řízení.
Nebude-li rozhodnuto v zákonné lhůtě, můžete se obrátit na nadřízený orgán ČSSZ, kterým je Ministerstvo práce a sociálních věcí, s návrhem na opatření proti nečinnosti správního orgánu.

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?